Około 200 rodzinnych dokumentów przekazał IPN-owi Wincenty Pyka, syn i wnuk ludzi, którzy zaznaczyli się w historii Śląska. On sam, podobnie jak dziadek i ojciec, też "siedział" za Polskę.
W Galerii Ossolińskiej Muzeum Pana Tadeusza możemy obejrzeć wystawę o wyjątkowej organizacji "Żegota" pomagającej Żydom podczas Holocaustu.
Archiwiści IPN odkryli 12 tys. zmikrofilmowanych teczek personalnych tajnych współpracowników kontrwywiadu wojskowego z lat 1943-74. Dokumentacja ta, dotycząca Głównego Zarządu Informacji i Wojskowej Służby Wewnętrznej, dostępna jest dla historyków i dziennikarzy.
Dokument precyzuje: - To muzea martyrologiczne pierwsze podjęły nierówną walkę z określeniem "polskie obozy śmierci".
Instytucja pozyskała akta procesu dotyczącego sprawstwa kierowniczego masakry robotników w grudniu 1970 r. Licząca 266 tomów dokumentacja jest udostępniana w czytelni gdańskiego archiwum.
Arcybiskup senior Damian Zimoń będzie w czwartek obchodził 60. rocznicę święceń kapłańskich. 21 grudnia 1957 r. udzielił mu ich bp Juliusz Bieniek, biskup pomocniczy diecezji katowickiej.
Dokumenty, fotografie, osobiste zapiski i wspomnienia ostatniego dowódcy Armii Krajowej w Zwoleniu rodzina przekazała Instytutowi Pamięci Narodowej.
- Ta młoda dziewczyna stała się dla nas symbolem, wokół którego udało się zjednoczyć ludzi różnych środowisk i zdziałać wiele dobra - przyznają mieszkańcy Czarnego. Żeby o niej rozmawiać, zaprosili specjalistów i przyjaciół "Inki" z całej Polski.
W Moskwie FSB zatrzymała historyka dr hab. Henryka Głębockiego i nakazała mu opuszczenie Rosji w ciągu 24 godzin - podał w niedzielę IPN. W ocenie Instytutu, oznacza to zablokowanie mu możliwości prowadzenia badań w rosyjskich archiwach. Badacz jest już w Polsce.
Doktor habilitowany Henryk Głębocki, historyk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, został zatrzymany w Moskwie i wydalony z Rosji.
redakcja@radioem.pl tel. 32/ 608-80-40sekretariat@radioem.pl tel. 32/ 251 18 07