Tropy co najmniej kilkunastu niedźwiedzi zauważyli w ostatnich dniach leśnicy w Bieszczadach. Wędrujące i bawiące się drapieżniki zarejestrowało także kilka fotopułapek. Przebudzone z zimowej drzemki drapieżniki mogą być groźne dla ludzi - ostrzegają leśnicy.
Od tygodnia trwa przesiedlanie żubrów z zagrody pokazowej w Mucznem do górnej części doliny Sanu w Bieszczadach. Mają one odtworzyć bytujące tam wcześniej stado, które zostało wyeliminowane w 2013 r. z uwagi na panującą gruźlicę.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku poinformowała w środę, że odstrzał żubrów w Puszczy Boreckiej na Mazurach jest konieczny m.in. po to, by stwierdzić, czy niektóre osobniki nie są chore na gruźlicę.
Blisko 50 młodych żubrów dołączyło w ostatnich tygodniach do żyjących na wolności stad w Bieszczadach. Od początku roku o pięć żubrzych cieląt wzbogaciła się też zagroda pokazowa w Mucznem.
30 lat po katastrofie elektrowni jądrowej w Czarnobylu poziom skażenia radioaktywnego na Białorusi, choć wciąż znacząco wyższy niż gdzie indziej, spadł według ekspertów do poziomów niegroźnych dla ludzi. W zamkniętym rezerwacie doskonale rozwija się przyroda.
A właściwie żubrzycę - bo to dziołcha. Ruszył konkurs w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie.
Przyszła na świat 22 maja, a po kilku godzinach już biegała po Pokazowej Zagrodzie Żubrów. Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej ogłosiła konkurs na imię dla niej.Zdjęcia: Przemysław Kucharczak /Foto Gość
Regionalny dyrektor ochrony środowiska w Kielcach wydał decyzję o likwidacji stada bizonów w Kurozwękach. Powodem jest zagrożenie, jakie, według ekologów, może stanowić dla rodzimego żubra.
Pszczyńskie żubry trzonem odrodzenia populacji w Polsce.
redakcja@radioem.pl tel. 32/ 608-80-40sekretariat@radioem.pl tel. 32/ 251 18 07