100 lat temu urodził się Karol Wojtyła. Wtedy nikt nie podejrzewał, że to niemowlę to przyszły papież i święty. W dniu jego urodzin przenosimy się do Rzymu, by porozmawiać z ks. Sławomirem Oderem, postulatorem w procesach beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym Jana Pawła II. Jak dziś pamięta się o papieżu z Polski w Wiecznym Mieście? Co było największym wyzwaniem w dowodzeniu jego świętości? Jakie słowa Jana Pawła II powinniśmy szczególnie dziś brać sobie do serca? O tym m.in. rozmawiamy w audycji.
Karol Wojtyła ufał, że Polakom nigdy nie zabraknie wewnętrznej siły; kształtując przyszłość, będziemy zawsze pamiętać o największym spośród nas - o papieżu wolności i solidarności - oświadczył prezydent Andrzej Duda w przesłaniu z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.
Karol Wojtyła był jedną z najważniejszych postaci XX w., jego nauczanie i świadectwo wciąż poruszają serca i umysły milionów ludzi na całym świecie i są inspiracją dla wielu inicjatyw - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników niedzielnych uroczystości na Jasnej Górze.
W rodzinnym regionie papieża Polaka zaplanowano wiele wydarzeń z okazji 100. rocznicy jego urodzin.
Przemówienie Ojca Świętego zostanie wyemitowane 18 maja w TVP1 oraz na kanale YouTube archidiecezji krakowskiej.
„Dziękujemy ci, pani Hanno, że byłaś wśród nas, że byłaś taką, jaką byłaś, z tą twoją wielką prostotą, z tym wewnętrznym żarem”
- Podziwiałem go. On się narażał, on czasem był przez ludzi wyśmiewany. Bo chodził od domu do domu i prosił: "Chodźcie, musimy iść. Bo bez tego ani rusz". Myśmy z ks. Szczyptą czasem ustawali, a on nie... - mówił dziś na Złotych Łanach ks. prałat Stanisław Maślanka o śp. Józefie Jaroszu.
Gdyby nie jego determinacja, odwaga i wiara, dzisiejszego kościoła św. Józefa w Bielsku-Białej najprawdopodobniej by nie było. W sobotę 25 kwietnia złotołańska parafia pożegna zmarłego 21 kwietnia 87-letniego Józefa Jarosza.
W tym roku w sposób szczególny wspominamy dwóch niezwykłych posłańców Dobrej Nowiny, którzy z mocą równą Piotrowej wzywali swój naród do odwagi w wyznawaniu wiary – napisał rektor KUL ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński w słowie na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2020 roku. Przywołał w nim św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego jako „posłańców paschalnej nadziei i orędowników miłości do Ojczyznyˮ.
W 15. rocznicę odejścia do Domu Ojca papieża Jana Pawła II dzisiaj o 21.37 biskup Roman Pindel poprowadził modlitwę za wstawiennictwem świętego papieża o ustanie epidemii. Przypomniał także bolesne przeżycie małego Karola związane ze śmiercią jednej z najbliższych mu osób.
redakcja@radioem.pl tel. 32/ 608-80-40sekretariat@radioem.pl tel. 32/ 251 18 07