Ruch Światło-Życie otworzył gimnazjum

dodane 02.09.2014 18:07

KAI |

Wczoraj rozpoczęło swoją działalność Katolickie Gimnazjum Ruchu Światło-Życie w Krakowie-Prądniku Czerwonym. W pierwszym roku szkolnym, pod opieką 15 nauczycieli naukę rozpoczęło 37 uczniów w 2 klasach. To pierwsza w Polsce szkoła prowadzona w duchu charyzmatu przekazanego przez ks. Blachnickiego.

Ruch Światło-Życie otworzył gimnazjum   Henryk Przondziono /Foto Gość Tzw. foska - krzyż, będący znakiem Ruchu Światło-Życie

„Profil szkoły opiera się w dużej mierze na ‘pedagogii nowego człowieka’, głoszonej przez założyciela Oazy, sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego” – powiedział KAI ks. Mariusz Susek, dyrektor placówki oraz moderator diecezjalny Ruchu. Jak podkreśla ks. Susek głównym celem wychowawczym będzie kształtowanie w młodych postaw prawdziwej wolności, która jest służbą na wzór Chrystusa i Maryi.

Oprócz wychowania w duchu wartości ewangelicznych szkoła będzie zapewniać szeroki wachlarz zajęć dodatkowych i kół zainteresowań (w tym warsztaty języka migowego) oraz wyjazdów pielgrzymkowo-turystycznych. Placówka posiada własny dom rekolekcyjny w Bystrej Podhalańskiej oraz salę do modlitwy.

Kadrę nauczycielską będzie wspierać tzw. „diakonia posługująca”, co jak wskazuje ks. Susek, jest nowym nazewnictwem w szkolnictwie polskim. Diakonia, czyli służba, bardzo wyraźnie zaznaczyła się już w czasie przygotowywania ośrodka do otwarcia. „Bardzo wiele zawdzięczamy w tej kwestii ludziom dobrej woli, często dawnym animatorom Ruchu, którzy w duchu wolontariatu wykonali np. instalację elektryczną bądź zasponsorowali sprzęt komputerowy” – wyraził wdzięczność dobroczyńcom dyrektor placówki.

W uroczystościach wziął udział moderator generalny Ruchu Światło-Życie, ks. Adam Wodarczyk, który przekazał do zbiorów szkolnych obrazek prymicyjny ks. Franciszka Blachnickiego oraz książkowe wydania prac założyciela Ruchu.

Katolickie Gimnazjum Ruchu Światło-Życie im. ks. Franciszka Blachnickiego powołane zostało 27 lutego za zgodą prezydenta miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego. Siedziba szkoły mieści się w Krakowie-Prądniku Czerwonym przy ul. Strzelców 5a. Placówka będzie prowadzona przez Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie.

Ruch Światło-Życie, zwany potocznie Oazą, jest jednym z ruchów odnowy Kościoła rzymskokatolickiego. Założycielem Ruchu był sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. W ramach uczestnictwa w Ruchu Światło-Życie każdy uczestnik realizuje program formacyjny, prowadzący do przyjęcia Jezusa Chrystusa jako swego osobistego Pana i Zbawiciela, a następnie podejmuje konkretną posługę we wspólnocie diakonijnej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EDUKACJA, KS. BLACHNICKI, KS. FRANCISZEK BLACHNICKI, OAZA, RUCH ŚWIATŁO-ŻYCIE, SZKOŁA

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 LilaGish 05.09.2014 07:57
Niezalogowany użytkownik Moje najpiekniejsze wspomninia z trudnego dziecinstwa i mlodosci zawdzieczam Oazie i Ruchowi-Swiatlo-Zycie . Wielka wdziecznosc do wspanialego ksiedza Franciszka Blachnickiego za to ze stworzyl to dzielo! Brdzo sie ciesze ze Ruch otworzyl gimnazjum i jestem spokojna o u formowane tam mlode umysly :)
Plusów: 0 STA 05.09.2014 00:35
Niezalogowany użytkownik Może i macie rację, ale jak wiemy sa różne diakonie: modlitwy, oaz rekolekcyjnych itd. Więc tutaj to jest chyba uzasadnione żeby to sprecyzować.
Plusów: 1 Marta 02.09.2014 21:08
Niezalogowany użytkownik mi też się to rzuciło w oczy:P
Czy tylko ja zauważyłem, że tzw. „diakonia posługująca” to pleonazm?

wszystkie komentarze >