Poroszenko i Putin porozumieli się

dodane 03.09.2014 13:08

PAP |

Służby prasowe prezydenta Ukrainy poinformowały w środę, że Petro Poroszenko i Władimir Putin porozumieli się w sprawie sposobów osiągnięcia zawieszenia broni w Donbasie. Wcześniej przekazano, że porozumienie prezydentów dotyczyło "stałego zawieszenia broni".

Poroszenko i Putin porozumieli się   SERGEI BONDARENKO /PAP/EPA Prezydenci Ukrainy i Rosji porozumieli się w sprawie stałego zawieszenia broni w Donbasie. Na zdjęciu podczas spotkania w Mińsku 26 sierpnia 2014

Według służb Poroszenki porozumienie zawarto w czasie rozmowy telefonicznej. "Rezultatem rozmowy było porozumienie o sposobach wstrzymania ognia w Donbasie. Osiągnięto wzajemne porozumienie w kwestii kroków, które będą sprzyjać ustanowieniu pokoju" - głosi doprecyzowane oświadczenie biura prasowego Poroszenki.

Pierwsze oświadczenie biura prasowego szefa ukraińskiego państwa niemal natychmiast zdementował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, który podkreślił, że ustalenia takie nie mogły zapaść, ponieważ Rosja nie jest stroną konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy.

Cytowany przez rosyjskie media Pieskow oznajmił, że "nie chodziło o porozumienie w sprawie zawieszenia broni". "Chodzi o to, że prezydenci omówili konkretne kroki, które mogłyby przyczynić się do wstrzymania ognia między pospolitym ruszeniem i ukraińskimi wojskami na południowym wschodzie Ukrainy" - wskazał. Strona rosyjska "pospolitym ruszeniem" nazywa separatystów walczących z siłami ukraińskimi.

Do informacji o rozejmie odnieśli się także rebelianci na wschodzie Ukrainy. Wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Władimir Antiufiejew oświadczył, że separatyści w dalszym ciągu jako warunek pokoju stawiają żądanie wycofania się z "ich terytoriów" ukraińskich sił rządowych.

W rozmowie z agencją Reutera Antiufiejew powiedział, że informacje o uzgodnieniu rozejmu między Rosją i Ukrainą są prowokacją, ponieważ Rosja nie jest stroną konfliktu. "Zawieszenie broni jest zawsze dobrą rzeczą, ale nasz główny warunek jest utrzymany - wycofanie się sił ukraińskich z naszego terytorium" - podkreślił.

Rano, jeszcze przed oświadczeniami strony ukraińskie, Pieskow poinformował, że Putin i Poroszenko rozmawiali przez telefon o sposobach wstrzymania rozlewu krwi na południowym wschodzie Ukrainy. Nie sprecyzował, kiedy odbyła się ta rozmowa.

"Kontynuowano dyskusję na temat kryzysu wojennego i humanitarnego na Ukrainie. Szefowie państw wymienili poglądy na to, co w pierwszej kolejności należy zrobić dla jak najszybszego wstrzymania rozlewu krwi na południowym wschodzie tego kraju" - przekazał sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Według Pieskowa "oceny prezydentów dwóch krajów dotyczące możliwych dróg wyjścia z ciężkiej kryzysowej sytuacji są w znacznym stopniu zbieżne".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KONFLIKT, PREZYDENT, ROSJA, UKRAINA

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Scott 03.09.2014 17:30
Wystarczyło pogrozić tym że zablokują przemysł naftowy i już Putin szybciutko stonował. Jakby faktycznie zablokować ten lukoil i innych, a do tego dorzucić węgiel i później gaz... Rosja byłaby tak słaba że Krym sam by do Ukrainy wrócił.

Teraz tylko nie popuszczać, nie trzeba wojsk wysyłać (choć wsparcie militarne jak najbardziej), zablokować im przemysł naftowy. A jak dojdzie do tego węgiel Władymir sam przybędzie, ponaglać swoich żołnierzy - przebierańców żeby szybko z Ukrainy uciekali.

wszystkie komentarze >