Orszak w Warszawie - oświadczenie

dodane 02.01.2015 15:20

fk

Reakcja organizatora na kontrowersje wokół patronatu Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Orszak w Warszawie - oświadczenie   Jakub Szymczuk /Foto Gość Orszak Trzech Króli w Warszawie w 2013 roku

Maciej Marchewicz, prezes zarządu Fundacji Orszak Trzech Króli, opublikował oświadczenie „w związku z kwestionowaniem chrześcijańskiego charakteru warszawskiego Orszaku Trzech Króli z powodu patronatu prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz”. Prezes informuje, że Hanna Gronkiewicz-Waltz nigdy nie prowadziła żadnego z Orszaków, a jego stały scenariusz „nie przewiduje wystąpień innych osób poza pasterzem Archidiecezji Warszawskiej”. Orszak bowiem prowadzi wyłącznie kard. Nycz.

W oświadczeniu czytamy, że nie ma żadnych warunków wstępnych udziału w Orszaku, a są do niego zaproszeni zarówno wierzący, jak i niewierzący. Przez patronat władz miejskich (nie tylko w Warszawie) organizatorzy chcą „dać szansę władzom świeckim, aby powtórzyły gest Trzech Króli”. Przypominają, że jest to perspektywa chrześcijańska i dotyczy ona każdego – „a zwłaszcza dla niewierzących, poszukujących, tych, co się pogubili, upadli, a nawet prześladują innych ludzi”.

Organizatorzy podkreślają dobrowolność organizowania i przypominają, że w Warszawie od lat orszak organizują rodzice uczniów 15 szkół. Wielu z tych rodziców – jak czytamy – „jest także mocno zaangażowanych w działalność ruchów pro-life”. Autorzy oświadczenia zapewniają również, iż dla Fundacji Orszak Trzech Króli „obrona życia i promowanie rodziny jest ważną częścią ewangelicznego przesłania Orszaku” (cały komentarz poniżej do pobrania w pdf).

Przeczytaj komentarz Patronat to nie tylko bycie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ORSZAK TRZECH KÓLI, WARSZAWA

Przeczytaj komentarze | 18 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 M.R. 08.01.2015 00:17
Niezalogowany użytkownik To jest takie sedno, które można zapewne znaleźć na dnie pełnego nocnika? Cytując w ten sposób, proszę się zastosować do następującego cytatu panowie redaktorzy z wybiórczej: Mt 27, 3, 5; Łk 10, 37 b
Ponieważ z czytaniem i cytowaniem w wybiórczej deficyt, więc przytoczę: Wtedy Judasz, który Go wydał, widząc, że Go skazano, opamiętał się, zwrócił trzydzieści srebrników arcykapłanom i starszym. Rzuciwszy srebrniki ku przybytkowi, oddalił się, potem poszedł i powiesił się. Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie!» Cóż nawet tu nie widzę opamiętania królowej Warszawy pani Gronkiewicz Waltz.

Do tego co się stało, odnoszą się natomiast zupełnie inne słowa Jezusa: Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: «Tak odpowiadasz arcykapłanowi?» Odrzekł mu Jezus: «Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz?»

Trzej Królowie nie poprosili Heroda o patronat nad swoim orszakiem i nie udali się do Betlejem razem z nim, by Jezusa tam zabić, tylko oddali hołd Jezusowi, a później posłuszni Bożemu poleceniu ominęli Heroda z daleka i wrócili do domu inną drogą.

Tym orszakiem nie tylko spoliczkowano Jezusa, ale wręcz z rzezi niewiniątek uczyniono podmiot i cel orszaku! Gratuluję Kościołowi katolickiemu w polsce i polskim biskupom. Nikt się w tej sprawie nie wypowiedział, oprócz kilku świeckich? Taki to i katolicyzm i taka to polska, ale co się dziwić...
Tyle w temacie "patronatu". A co Redakcja zrobi z moim wpisem, to nie mój interes. Ale mnie jest po prostu WSTYD. SŁÓW BRAKUJE...
Plusów: 0 M.R. 07.01.2015 20:02
Niezalogowany użytkownik W Warszawie udało się przy pomocy pani Gronkiewicz Waltz całkowicie skompromitować ideę Orszaku Trzech Króli. Owszem, Trzej Królowie udali się do Heroda z pytaniem o miejsce narodzenia nowego Króla, ale ani nie prosili go o patronat, ani nie udali się z nim we wspólnym orszaku do Jezusa. Wręcz przeciwnie, Trzej Królowie byli posłuszni Bożemu prowadzeniu i trzymali się od Heroda z daleka. Apokryfy opisują, że orszak był niemały, bo i wyprawa wielomiesięczna. Trudno przypuszczać, by wizyta jedynie jakichś "trzech króli" uzyskała audiencję u Heroda, takiego jaki jest znany z przekazów historycznych, nie mówiąc o tym, by go przeraziła. Wg wiarygodnych, lub nie, ale takich, które weszły do legendy, przekazów, orszak liczył od 15 tys. uczestników, w większości uzbrojonych. Po prostu w taką drogę na niespokojnym Bliskim Wschodzie królowie zabrali ze sobą małą armię. I TO PRZERAZIŁO HERODA i zmusiło go do poważnego potraktowania odwiedzin. Chorobliwie podejrzliwy Herod, z pewnością ani myślał o uczestnictwie w orszaku. Zresztą, musiał się na spotkanie z NOWO NARODZONYM odpowiednio przygotować. Pani Gronkiewicz, władczyni Warszawy, też się na spotkanie z Nowo Narodzonym PRZYGOTOWAŁA. Wydając decyzję o mordowaniu wszystkich nowo narodzonych na życzenie. I objęła patronat nad orszakiem oddającym im chwałę. O cześć ci KATOLICKA POLSKO, o cześć wam KATOLICCY BISKUPI, którzy się na to godzicie. Piszecie ewangelię na nowo. Jak katolicki kraj, tacy katoliccy biskupi, taki katolicki orszak i taka nowa polska ewangelia. W normalnym świecie to się nazywa NAIGRAWANIE Z PANA BOGA. Czy można było mocniej napluć w twarz Nowo Narodzonemu Mesjaszowi? Jest to też siarczysty policzek wymierzony katolickiemu podobno społeczeństwu. Jak polska, taki kraj, taki katolicyzm - karłowaty, taki jakiś, jak i duch w karłowatym narodzie, nad którym panują Herodowie. I nikt, nic nie powiedział, oprócz kilku głosów świeckich? WSTYD! Nisko upadł ten katolicki kiedyś kraj. Po co organizować TAKIE orszaki? To pochwała morderstwa nienarodzonych, pod patronatem Kościoła.
Plusów: 0 ciekawy 07.01.2015 11:36
Niezalogowany użytkownik @ble
I dzięki koledze warrior kolega ble znowu musi zmienić nick i nadal można się kompromitować do następnej wpadki :))
Plusów: 6 warrior 03.01.2015 22:54
Niezalogowany użytkownik wszystko fajnie, tylko Herodot był grecki historykiem, nie idumejskim królem Judei...

warto czasem ogarniać, o czym się mówi i pisze.

wszystkie komentarze >