107,6 FM

Ateny żądają reparacji wojennych od Niemiec

Niemiecki rząd odmówił w środę po raz kolejny podjęcia rozmów z Grecją w sprawie reparacji wojennych, zaznaczając, że uważa kwestię odszkodowań za straty wojenne za ostatecznie załatwioną. Ateny grożą konfiskatą niemieckiej własności na terenie Grecji.

"Ten problem jest zarówno w sensie politycznym, jak i prawnym załatwiony, dlatego nie można podejmować w tej sprawie żadnych negocjacji" - oświadczył w środę w Berlinie rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

Przypomniał, że zgodnie z podpisaną w 1960 roku dwustronną umową, władze RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 mln marek niemieckich. Rozdzielenie tych pieniędzy pomiędzy poszkodowanych leżało się w gestii greckiego rządu - zaznaczył Seibert.

Rzecznik kanclerz Angeli Merkel odmówił ustosunkowania się do wypowiedzi greckiego ministra sprawiedliwości Nikosa Paraskewopulosa, który zagroził - w przypadku braku porozumienia - skonfiskowaniem własności niemieckiej w Grecji. Seibert zaznaczył, że Niemcy i Grecja powinny skoncentrować się na sprawach dotyczących teraźniejszości i "miejmy nadzieję dobrej przyszłości".

Rzecznik ministerstwa finansów Martin Jaeger powiedział natomiast, że "w tej sprawie nie będzie żadnych rozmów ani negocjacji ze stroną grecką". Emocje nie pomogą w rozwiązaniu aktualnych problemów - podkreślił.

Grecki parlament opowiedział się we wtorek za zbadaniem, czy należy domagać się od Niemiec reparacji wojennych. W celu wyjaśnienia tej kwestii powołano komisję parlamentarną złożoną z przedstawicieli wszystkich partii reprezentowanych w parlamencie.

Jaeger wyjaśnił, że podnoszony przez stronę grecką problem odszkodowania za pożyczkę państwową wymuszoną na Grecji przez III Rzeszę w czasie okupacji jest zdaniem Berlina również załatwiony. Greckie media informowały wcześniej o tajnym raporcie opracowanym przez izbę obrachunkową na polecenie rządu, z którego wynika, że udzielona Niemcom pożyczka wynosiła 476 mln reichsmarek, co odpowiada obecnie kwocie 11 mld euro.

RFN zawarła pod koniec lat 50. umowę odszkodowawczą z 12 krajami zachodnimi. Z Grecją umowa została podpisana w 1960 roku. Porozumienie zawiera klauzulę, że wszystkie roszczenia odszkodowawcze uznaje się za załatwione.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama