Polacy chcą rozszerzenia referendum

dodane 02.07.2015 09:03

fk /rp.pl

Sondaż IBRiS: Społeczeństwo bardziej interesuje się pytaniami proponowanymi przez PiS niż JOW-ami.

Polacy chcą rozszerzenia referendum   Szymon Zmarlicki /Foto Gość Polacy chcą referendum z rozszerzoną listą pytań

„Dopisać można się do wycieczki szkolnej albo do pamiętnika” – powiedział prezydent Komorowski w odpowiedzi na wniosek PiS, by rozszerzyć referendum referendum 6 września o trzy pytania: w sprawie wieku emerytalnego, przyszłości Lasów Państwowych i obowiązku szkolnego sześciolatków.

Społeczeństwo jednak nie podziela lekceważącego stosunku prezydenta do tej kwestii. Z badania IBRiS dla PiS, o którym doniosła „Rzeczpospolita”, wynika, że proponowane przez PiS pytania zajmują społeczeństwo bardziej niż JOW-y, o których ma zdecydować referendum.

O sprawie zakazu sprzedaży lasów państwowych chciałoby zdecydować w referendum 64 proc. badanych, 66 proc. chce się wypowiedzieć ws. obniżenia wieku emerytalnego, a 72 proc. chciałoby zdecydować o obowiązku szkolnym dla sześciolatków.

Badanie pokazało też, że – gdyby referendum rozszerzono – 79 proc. badanych nie zgodziłoby się na zakaz sprzedaży lasów państwowych, 74 proc. chciałoby obniżenia wieku emerytalnego i aż 88 proc. zagłosowałoby za wyborem rodziców, czy chcą posłać sześciolatka do szkoły.

Badanie wykazało także, że dodatkowe pytania znacznie zwiększyłyby szanse na to, że referendum będzie ważne, bo frekwencja w takim wypadku byłaby wyższa. Na referendum w wersji obecnej planuje się wybrać 52 proc. badanych, zaś na referendum z pytaniami „dopisanymi” chciałoby pójść 60 proc. badanych.

Oprócz PiS za ideą dopisania pytań do referendum stanowczo opowiedział się także Paweł Kukiz.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JOW-Y, PIS, REFERENDUM

Przeczytaj komentarze | 18 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 _jasiek 08.07.2015 14:02
Niezalogowany użytkownik Jaki jest związek między zdaniem pierwszym a drugim?
Plusów: 0 AQQ 05.07.2015 10:09
Niezalogowany użytkownik Proponuję takie:
Czy jesteś za finansowaniem Kościoła z odpisu podatkowego i likwidacją funduszu kościelnego?
Plusów: 0 Kris 03.07.2015 23:02
Niezalogowany użytkownik Ja bym dodał jedno pytanie :

Jak uważasz czy sejm powinien kierować się rozumem czy konkordatem?
Plusów: 1 Jaś 03.07.2015 08:06
Niezalogowany użytkownik Ja bym dopisał jeszcze jedno pytanie, czy politykom dać emeryturę o jaką postarali się oni sami w trakcie swojej wytężonej "pracy" w parlamencie dla najbiedniejszych - przecież to jest ich sukces jak mają najubożsi

wszystkie komentarze >