Biuro Analiz Sejmowych: Projekt ustawy o SN nie narusza prawa UE

dodane 17.07.2017 12:14

PAP |

Poselski projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym nie narusza prawa Unii Europejskiej i nie jest projektem wykonującym prawo UE - wynika z opinii Biura Analiz Sejmowych zamieszczonych w poniedziałek na stronach Sejmu.

Biuro Analiz Sejmowych: Projekt ustawy o SN nie narusza prawa UE   Henryk Przondziono /foto gość Gmach parlamentu RP

W środę późnym wieczorem na stronach Sejmu pojawił się projekt nowej ustawy o SN autorstwa posłów PiS. Przewiduje on m.in. umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku, a także m.in. utworzenie trzech nowych Izb SN: Prawa Prywatnego, Prawa Publicznego i Dyscyplinarnej; ma także wprowadzić zmiany w powoływaniu sędziów SN oraz w zakresie ich odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Dwie opublikowane w poniedziałek opinie BAS do tego projektu są opatrzone datą piątkową. Pierwsza dotyczy zgodności propozycji z prawem UE. "Prawo UE nie obejmuje przedmiotu projektu ustawy" - zaznaczono w tej opinii i w związku z tym uznano, że projekt nie narusza unijnego prawa.

Druga z opinii dotyczy odpowiedzi na pytanie, czy poselska propozycja jest projektem wykonującym prawo UE. "Projekt ustawy nie zawiera przepisów mających na celu wykonanie prawa UE" - stwierdzono w niej.

Obie opinie zaakceptował i podpisał dyrektor BAS Wojciech Arndt.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BAS, PAP, PRAWO, SEJM, SN, SĄDOWNICTWO

Przeczytaj komentarze | 12 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 JAWA25 19.07.2017 11:02
to do mnie?
Plusów: 0 Gość 17.07.2017 18:56
Niezalogowany użytkownik Czemu Cię to interesuje? Przecież to nie ma nic wspólnego z Kościołem...
Plusów: 2 Gość 17.07.2017 16:23
Niezalogowany użytkownik Wcale się nie boi, bo odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów jest zapisana w dotychczasowej ustawie o SN.
Plusów: 2 Gość 17.07.2017 14:05
Niezalogowany użytkownik Izba Dyscyplinarna - to jest to czego boi się kasta sędziowska.

wszystkie komentarze >