Sprawa kościoła w Essen: "Proszę nie wytaczać dział"

dodane 18.08.2017 08:30

RADIO WATYKAŃSKIE |

Nie można mówić, że trwa „Walka o kościół” lub że „Niemcy burzą polski kościół”.

Sprawa kościoła w Essen: "Proszę nie wytaczać dział"   www.st-antonius-essen.de Kościół św. Klemensa w Essen

„Proszę nie wytaczać dział i nie bić się z Niemcami, bo Kościół jest jeden!” zaapelował w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. prałat Stanisław Budyń. Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech odniósł się do sprawy kościoła św. Klemensa Marii Hofbauera w Essen i powiedział, że jego losy wciąż nie są przesądzone, a tamtejsza Polska Misja Katolicka nie jest zagrożona. W niektórych polskich mediach ukazała się ostatnio informacja, że kościół ten „ma zostać sprzedany i przekształcony w mieszkania dla uchodźców“.

Ks. Budyń powiedział, że kościoły, w których swoje duszpasterstwo prowadzą Polskie Misje Katolickie w Niemczech nie są polskie, ale należą do poszczególnych niemieckich diecezji. Dlatego nie na miejscu jest mówienie, że „Niemcy chcą zburzyć polski kościół“ w Essen. Ks. Budyń dodał, że proces restrukturyzacji w diecezji Essen nie jest niczym nowym, ponieważ takie zmiany w diecezjach trwają w Niemczech już od kilkunastu lat a jedną z pierwszych był Berlin.“ W ich efekcie tamtejsza Polska Misja Katolicka otrzymała największy kościół katolicki w stolicy Niemiec, bazylikę św. Jana.

Ks. Budyń zwrócił też uwagę na fakt, że w Niemczech przybywa polskojęzycznych wiernych. Dlatego „potrzebny jest rzeczowy i rozsądny dialog przedstawicieli Polskich Misji Katolickich z władzami niemieckich diecezji“, by pokazać, że Polacy mogą wzbogacić życie Kościoła w Niemczech. Wtedy też jest szansa, że otrzymają oni odpowiednie dla swoich potrzeb świątynie. Nie można tego jednak robić używając terminologii wojennej i mówić, że trwa „Walka o kościół” lub że „Niemcy burzą polski kościół”.

Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech zapewnił, że w najbliższym czasie odbędą się rozmowy o losach kościoła św. Klemensa.

Tymczasem Jens Albers, przedstawiciel kurii w Essen na zapytanie Radia Watykańskiego powiedział, że Polska Misja Katolicka w Essen nie powinna być zaskoczona zmianami, ponieważ jak każde obcojęzyczne duszpasterstwo uczestniczy w diecezjalnym procesie restrukturyzacji. Zapewnił on jednak, że nie zapadły jeszcze żadne decyzje o sprzedaży kościoła św. Klemensa. Informacje, jakoby miał zostać zburzony a w jego miejsce zbudowany ośrodek dla uchodźców, określił jako nieprawdziwe.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 47 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 22.08.2017 22:18
Niezalogowany użytkownik pierwsza poprawność polityczna to już zasada nr 1 w Niemczech merkelowych zasada mówi, że pierwsza jest miłość bliźniego dla uchodźcy najeżdżającego po zasiłki, gastarbaiterzy niby tego samego wyznania są w 3 kolejności, ciekawe jak Polacy kiedyś wyjadą kto będzie robił na Niemców i ich uchodźców
Plusów: 1 Anna Panna 21.08.2017 18:46
Niezalogowany użytkownik A co na to EPISKOPAT???
Plusów: 2 Anna Panna 21.08.2017 18:40
Niezalogowany użytkownik Ponieważ dzieciństwem sięgam czasów PRL-u, pamiętam jeszcze, jak Kościół apelował o obronę wiary, kościołów, księży, krzyży.... A władze komunistyczne odpowiadały, że nic złego się nie dzieje, prowadzone są normalne działania, nie ma o co robić szumu, nikt nikomu krzywdy nie robi, etc. Teraz przecieram oczy ze zdumienia widząc, że taką samą retoryką posługuje się ksiądz rektor PMK! Co tu się dzieje?
Plusów: 1 Gość 21.08.2017 16:09
Niezalogowany użytkownik Polscy katolicy nie moga nikogo ewangelizowac,bo sami sa Bibilijnymi analfabetami i zdecydowana wiekszosc nie wie nawet gdzie w Pismie Swietym zapisane jest X przykazan.(sic!!!)

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.