Wimbledon: Alcaraz pokonał Djokovica w finale

Najwyżej rozstawiony Carlos Alcaraz wygrał Wimbledon. W niedzielnym finale hiszpański tenisista pokonał broniącego tytułu Serba Novaka Djokovica 1:6, 7:6 (8-6), 6:1, 3:6, 6:4. To jego drugi w karierze i pierwszy w Londynie wielkoszlemowy triumf.

36-letni Djokovic Wimbledon wygrał w 2011, 2014, 2015, 2018, 2019, 2021 i 2022 roku. W tym sezonie walczył o ósmy tytuł, który byłby wyrównaniem rekordu Szwajcara Rogera Federera. Finał na londyńskiej trawie przegrał drugi raz - poprzednio w 2013 roku z Brytyjczykiem Andym Murrayem. Łącznie Serb ma w dorobku rekodowe 23 tytuły wielkoszlemowe.

W trwającym cztery godziny i 43 minuty spotkaniu nie brakowało zwrotów akcji, a obaj tenisiści popisywali się rewelacyjnymi zagraniami.

Początek należał do Djokovica. Serb co prawda już w pierwszym gemie musiał bronić break pointa, ale wyszedł z tarapatów i po kilkunastu minutach prowadził 5:0. Alcaraz wygrał kolejnego gema, a po chwili Djokovic zamknął seta.

Druga partia zaczęła się od prowadzenia Hiszpana 2:0, jednak Djokovic wyrównał na 2:2. Później obaj tenisiści serwowali już bez zarzutu i potrzebny był tie-break. W nim trzy pierwsze punkty wygrał Serb, potem przy stanie 6-5 miał piłkę setową, ale Alcaraz przetrwał trudny moment. Zdobył trzy kolejne punkty i wyrównał stan meczu.

Ozdobą trzeciego seta był piąty gem. Trwał blisko pół godziny, a zakończył się wygraną Alcaraza, który wykorzystując siódmego break pointa powiększył prowadzenie na 4:1. Również dwa kolejne gemy padły jego łupem i Hiszpan był o krok od tytułu.

Djokovic nie poddał się. Po przerwie toaletowej serwował bardzo dobrze, dwukrotnie przełamał Alcaraza i w efekcie wyrównał stan meczu.

W decydującym piątym secie obaj tenisiści mieli swoje szanse. Djokovic nie wykorzystał break pointa w drugim gemie, a w trzecim sam został przełamany. To był kluczowy moment, bo do końca spotkania zawodnicy utrzymywali już swoje podanie. W gemie dziesiątym Alcaraz wykorzystał pierwszą piłką meczową i szczęśliwy upadł na kort.

Alcaraz wywalczył drugi wielkoszlemowy tytuł. Najlepszy był w US Open 2022, ale w Nowym Jorku nie było Djokovica. W Wimbledonie do tej pory jego najlepszym wynikiem była ubiegłoroczna 1/8 finału.

Hiszpan z Djokovicem mierzył się po raz trzeci w karierze i pokonał go drugi raz.

Stawką finału było również prowadzenie w światowym rankingu. W poniedziałkowym notowaniu liderem nadal będzie Alcaraz.

W 1/8 finału Djokovic wyeliminował Huberta Hurkacza.

Wynik finału singla mężczyzn:

Carlos Alcaraz (Hiszpania, 1) - Novak Djokovic (Serbia, 2) 1:6, 7:6 (8-6), 6:1, 3:6, 6:4.