107,6 FM

Śląskie. Język śląski jako regionalny. Co się zmieni?

Zatwierdzenie ustawy przez senat i podpis prezydenta dzielą język śląski od zdobycia statusu języka regionalnego. W praktyce oznacza to między innymi wprowadzenie zajęć z języka śląskiego do szkół, czy montowanie dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości.

8 lub 9 maja Senat zdecyduje nad dalszym losem ustawy, która uznaje język śląski za regionalny. Jeśli dokument wejdzie w życie, w przestrzeni publicznej będą mogły pojawić się dwujęzyczne nazwy, zajęcia z języka śląskiego wejdą też jako nieobowiązkowy przedmiot do szkół w regionie. Zanim to nastąpi, trzeba jednak przygotować podręczniki i podstawę programową:

Jak jednak dodaje Jolanta Tambor z Uniwersytetu Śląskiego, pierwsze kroki do wprowadzenia języka śląskiego do szkół zostały już poczynione:

- Wprowadzenie ustawy w życie to też duże wyzwanie dla wszystkich instytucji w regionie – zaznacza Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska:

W najbliższym czasie Ruch Autonomii Śląska zamierza rozesłać pisma do samorządów części województw śląskiego i opolskiego. Będzie to apel o przegłosowanie uchwał popierających ustawę o języku śląskim przed podpisaniem jej przez prezydenta.

Dotychczas status języka regionalnego w Polsce miał wyłącznie język kaszubski.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama