Nowe zasady bezpieczeństwa wpłyną na nasz sposób przeżywania Świąt Wielkanocnych. Co zrobić, by wpłynęły też na rozwój naszej wiary, solidarności i miłości bliźniego?
W kwietniu 2020 roku katowicki IPN ponownie podjął śledztwo w sprawie śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. Duchowny ten - obok ks. Jerzego Popiełuszki - był jednym z najbardziej prześladowanych przez komunistów księży. O skali tych represji, działalności ks. Blachnickiego pomimo prześladowań, oraz dotychczasowych wynikach śledztwa prowadzonego przez IPN rozmawiamy z dyrektorem katowickiego oddziału IPN dr Andrzejem Sznajderem.
Kardynał Wyszyński, Jan Paweł II i ks. Franciszek Blachnicki, to według Tomasza Terlikowskiego - autora biografii pt."Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który zmienił Polskę" - najważniejsze postaci kościoła we współczesnej Polsce. Czas uzupełnić wiedzę o założycielu Ruchu Światło-Życie.
- Zbliżamy się do 30 tysięcy zachorowań, a to granica, za którą ratowanie życia i zdrowia ludzi zaczyna stać pod znakiem zapytania - mówił w Radiu eM poseł PiS Bolesław Piecha.
Alergia, na którą cierpi niemal połowa populacji Polaków, kojarzy się przede wszystkim z wiosną i pyłkami roślin. Jak odróżnić alergię od zwykłego przeziębienia? M.in. o tym mówimy w programie.
- Bardzo duża grupa ratowników medycznych zmienia dziś swój zawód i kształci się w zawodzie pielęgniarza lub pielęgniarki - mówił w Radiu eM Jarosław Madowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.
Gdyby żył, w środę 24 marca obchodziłby 100. urodziny. Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki był twórcą i realizatorem obrazu Kościoła jako wspólnoty wspólnot. Na czym ten obraz polega? Jak budować Kościół, by stał się wspólnotą dla wszystkich? Czy wspólnotowość to utopijna idea wśród podzielonych chrześcijan? M.in. o tym mówi dr hab. Aleksander Bańka.
"Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercach. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi ludem." - co oznacza obietnica złożona przez Boga Jeremiaszowi i jak nią żyć dzisiaj?
Ustroń liczy straty po krótkim sezonie zimowym i liczy na duże środki pomocowe. Mówił o tym w Radiu eM Przemysław Korcz, burmistrz Ustronia.
Choć Stanisława Ligonia kojarzymy przede wszystkim jako słynnego, przedwojennego radiowca, Karlik z Kocyndra był też wybitnym artystą i działaczem społecznym. Pracował m.in. w Polskim Komitecie Plebiscytowym w Bytomiu. Z okazji 100. rocznicy Plebiscytu na Górnym Śląsku jego sylwetkę przedstawia dr Marta Kasprowska-Jarczyk.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07