Do trzech razy sztuka. Czy nie tak mówimy, gdy jakiś nasz życiowy plan już dwukrotnie spalił na panewce? Do trzech razy sztuka. Tymczasem dzisiejsza patronka stanowczo odmówiła trzeciej próby zamążpójścia i za zgodą papieża, Grzegorza IX, otrzymała wolność w decydowaniu o swoim życiu.
Rozmarzmy się na chwilę. Wyobraźmy sobie przełożonego, który traktuje swoich podwładnych tak, jakby to oni byli jego panami, a on ich sługą.
Jeżeli komuś wydaje się, że zebrania w gronie osób konsekrowanych – ojców zakonnych, kapłanów, biskupów czy kardynałów – przebiegają zawsze w nabożnej atmosferze, ten stanowczo powinien zapoznać się z wydarzeniami, które miały miejsce w 449 roku, w Efezie, w czasie tzw. "synodu zbójeckiego".
Zadbany aż do przesady, przepadający za kartami i tańcem, prawdziwy lew salonowy w czasie wieczorków towarzyskich czy artystycznych imprez. Kwiat młodzieży - powiedzieliby pewnie państwo, gdyby zobaczyli go na ulicy Spoleto albo jakiegoś innego włoskiego miasta w XIX wieku.
Są w życiu sytuacje, które wymagają od nas reakcji natychmiastowej. Dajmy na to widzimy, że ktoś, kto do tej pory szedł prosto i pewnie nagle, na naszych oczach, potyka się i przewraca. Czy nie jesteśmy zobligowani by momentalnie przyjść mu z pomocą nawet jeśli go nie znamy?
Mamy jeszcze czas. Jeszcze zdążymy zrobić nie tylko rzeczy pilne, ale także te naprawdę ważne. Pogodzimy się z kimś, z kim od lat jesteśmy na wojennej ścieżce. Porozmawiamy tak od serca z bliskimi. Naprawimy wyrządzoną krzywdę. Przecież mamy jeszcze dużo czasu. Mamy?
Wspominamy dzisiaj kogoś, kto należy do Ojców Apostolskich. Tak określa się świętych pisarzy kościelnych, którzy żyli jeszcze w czasach apostolskich i przekazali nam pewne treści pochodzące od Apostołów. Ojcowie ci są bezpośrednim łącznikiem pomiędzy uczniami Chrystusa, a chrześcijaństwem lat późniejszych.
Kim jest dzisiaj papież? Jak jest publicznie postrzegany? Czy to tylko człowiek w bieli, który dość często pokazywany jest w telewizji szczególnie w okolicach niedzieli? Duchowy przewodnik, który korzysta z Twittera, żeby podzielić się z całym światem złotymi myślami? Głowa państwa Watykan? A może umocowany tradycją nadzorca pewnej szacownej instytucji albo jej honorowy zwierzchnik?
Gdyby ktoś miał wątpliwości, co do świętości każdego życia – a ta kwestia jest ostatnio mocno dyskutowana – to dzisiejszy patron jest dowodem na to, że niezbadane są wyroku boskie.
Jak można uwielbić Boże Słowo, zastanawiali się państwo nad tym?
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07