Dzisiaj Kościół wspomina dwóch świętych : Filipa i Jakuba Młodszego. Obaj to Apostołowie, obaj doskonale się uzupełniają.
,Kto nie zna historii pewnego rzymskiego legionisty imieniem Florian, który 4 maja 304 roku w Lorch koło Wiednia, został umęczony i zabity bo nie chciał oddać chwały innemu bogu niż Jezusowi Chrystusowi? Każdy. A kto zna historię św. Józefa Marii Rubio Peralta, kapłana, który całym swoim 65-letnim życiem głosił ludziom tego samego Chrystusa?
Uważaj kogo słuchasz. Taki wniosek można wysnuć z życiorysu dzisiejszego patrona. Człowieka, który w wieku XIV i XV należał do najpopularniejszych świętych Europy
Mamy dzisiaj wielkie święto. Święto, które ma nam przypomnieć prawdziwy sens naszej pracy.
Gruntowna reforma kurii rzymskiej. Wprowadzenie nowych kongregacji, takiej na przykład, która całkowicie poświęci się interpretacji uchwał Soboru Trydenckiego.
Zamiast szczegółowo opisywać życie dzisiejszej patronki, proponuję rzut oka do jednego z listów, który napisała. A pisała ich setki przez całe swoje niezbyt długie życie. Ich adresatami byli biskupi, możnowładcy, królowie, a nawet papieże. I jak możecie się państwo domyślać, nie każdemu było to w smak, żeby kobieta w XIV wieku pouczała mężczyzn.
Wyobraźcie sobie to państwo : po jednej stronie smolista czerń zła, po drugiej nieskalana biel dobra. A my po środku. Co wybieramy? To raczej oczywiste. Tak jak i oczywiste jest to, że okazji do tak prostych wyborów w życiu nie mamy za wiele.
Zasadniczo jesteśmy ślepi. Naprawdę. Nawet ci z nas, którzy mają sokoli wzrok. Skąd taki wniosek? Z definicji. Tyle tylko, że nie chodzi mi o pierwsze, a o drugie znaczenie tego słowa zawarte w Słowniku Języka Polskiego.
Oto mają wyjść na spotkanie człowieka niosącego dzban wody. Człowieka zajętego swoją pracą i obowiązkami. I mają pójść za nim i tam gdzie wejdzie zapytać: czy jest tu miejsce dla Jezusa?
Kiedy w naszym życiu pojawia się Bóg? Gdy połączą się z sobą dwie rozrodcze komórki rozpoczynając nowe życie, bo w końcu chodzi o Dawcę Życia? Jeżeli tak, to w przypadku dzisiejszej patronki musiało to wypaść gdzieś w okolicy czerwca roku 1845.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07