Czym są Kościoły wschodnie? To pytanie zadajemy w każdy wakacyjny, piątkowy wieczór o. Markowi Blazie SJ, razem z nim poznając historię i zwyczaje wschodniego chrześcijaństwa. Tym razem wybierzemy się do Syrii, Iraku i Iranu, by poznać najstarszy Kościół wschodni.
Dr Joanna Pakuza dzieli się osobistą lekturą Pisma Świętego zachęcając równocześnie do tego, by nie wyrywać tekstu natchnionego z jego historycznego kontekstu.
Jedność – to powszechne pragnienie ludzi wszystkich czasów. Przez Ruch Focolari odczytywana jest jako cel, ku któremu podąża ludzkość w poszukiwaniu swojej tożsamości. O duchowości Jedności, która powstała pośród wojennych zniszczeń, w czasach przemocy i nienawiści, opowiadają członkowie Ruchu, Hanna Bzikot i Marcin Zygmunt.
Maria Miduch na Biblii uczyła się czytać ( i to wcale nie jest metafora) - nic więc dziwnego, że dziś mogę mojego gościa przedstawić tak: dr judaistyki i hermeneutyki biblijnej, mgr teologii (UPJPII), mgr studiów bliskowschodnich (UJ), wykładowca języka hebrajskiego i Starego Testamentu (Seminarium Salezjanów Kraków). Członek Stowarzyszenia Biblistów Polskich.
Św. Teresa Wielka, św. Jan od Krzyża, św. Tereska od Dzieciątka Jezus - najwięksi święci karmelitańscy, doktorzy Kościoła. Jakiej duchowości nas uczą? Czym jest duchowość Karmelu? O tym opowiada karmelita, o. Mariusz Wójtowicz OCD.
Judyta Syrek na antenie Radia eM i na łamach Gościa Niedzielnego co tydzień komentuje czytania biblijne. Dziś o wyzwaniu jakim jest mówienie o Słowie Bożym.
Zarówno ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z lekturą Biblii, jak i ci, którzy przeczytali ją do deski do deski potrzebują odpowiednich komentarzy biblijnych. Dziś poszukujemy odpowiednich dla nas pomocy naukowych.
Na Zachodzie Mszę św. odprawiamy prosto i pragmatycznie: na winie białym, przejrzystym i wytrawnym. Nasi bracia ze Wschodu do Eucharystii używają wina czerwonego, gęstego i słodkiego. Symbolicznie i na bogato. W wakacyjne piątki razem z o. Markiem Blazą SJ poznajemy styl wschodniego chrześcijaństwa; historie powstawania kolejnych obrządków i rytów; różnice, które dzielą wschodnie i zachodnie Kościoły i szanse na ich przezwyciężenie.
Powstali na Węgrzech jako Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, z rozproszonych po lasach i grotach skalnych pustelników. Dziś ich największy klasztor znajduje się na Jasnej Górze w Częstochowie, w jednym z największych maryjnych sanktuariów na świecie. O duchowości paulińskiej opowiada o. Tomasz Tlałka OSPPE.
Czym są charyzmaty w Kościele i kim są ci, którzy nazywają siebie charyzmatykami? Czy ruch charyzmatyczny odnawia Kościół, czy raczej sprowadza go na manowce? O duchowości charyzmatycznej opowiada dr hab. Aleksandr Bańka
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07