Poczułem swąd wojny we własnym nosie – tak o doświadczeniu bombardowań we Lwowie mówi ks. Jacek Kocur, kapłan archidiecezji katowickiej i zarazem proboszcz jednej z lwowskich parafii. Czasem zdarza się tak, że brat występuje przeciwko bratu – o niełatwym życiu chrześcijan w Wietnamie i Indonezji powie nam Łukasz z Open Doors.
O listach wsparcia adresowanych do prześladowanych chrześcijan mówi Łukasz z Open Doors. Redaktorzy misyjne.pl i magazynu „Misyjne Drogi” przybliżają kulisy pisania o misjach. Ojciec Marcin Wrzos OMI i red. Michał Jóźwiak mówią o tym, jak misje zmieniają samego misjonarza.
Obrady o ważnych misyjnych sprawach, wspólna modlitwa i zabawa - to wypełniało Misyjny Synod Dzieci, który odbył się w Warszawie. W audycji pełna relacja z wydarzenia.
Jak dzieci mogą pomagać misjonarzom? - wyjaśniają ks. Maciej Będziński i siostra Monika Juszka z Papieskich Dzieł Misyjnych. Łukasz z Open Doors mówi o tym, jak w Iraku i Syrii funkcjonują Centra Nadziei.
Początek września kojarzy nam się z nowym rokiem szkolnym. Taki rok rozpoczął się także na Ukrainie. Tylko połowa szkół mogła przyjąć uczniów. Warunkiem było posiadanie schronu. O szkolnych realiach w czasie wojny opowiada ks. Marian Kuc, salezjanin z okolic Odessy. Łukasz z Open Doors mówi o tym, że nie w każdym kraju w szkole jest bezpiecznie - za szkolną ławą młodzi chrześcijanie także doświadczają prześladowań.
W Australii żyje około 1500 rodzajów pająków, 4000 rodzajów mrówek i 350 rodzajów termitów. Dużo jest też kangurów i misiów koala. Ten drugi jest śpiochem, bo przesypia 20 godzin dziennie. Jak się żyje i pracuje na misji w kraju, w którym 30 procent społeczeństwa to osoby niewierzące opowie nam ojciec Daniel Szewc, misjonarz oblat, który od 18 lat pracuje na Antypodach. Siostra Monika przygotowała ciekawostki o tym kontynencie, mamy też misyjną bajkę.
Trzy z największych imperiów świata wywodzą się z Ameryki Południowej. Mowa o Majach, Aztekach i Inkach. Kontynent ten kojarzy nam się z przepiękną Amazonią, ale też i z lamą czy alpaką. Niektóre plemiona tubylcze nadal nie mają kontaktu z cywilizacją. Wiele ludzi żyje tam w ubóstwie. Wśród nich przez 10 lat była Kasia Jawor, świecka misjonarka z archidiecezji krakowskiej. Obecnie z Polski pomaga swoim podopiecznym. Mamy też ciekawostki o Ameryce Południowej i bajkę misyjną.
Ameryka Północna jest czwartym co do wielkości kontynentem pod względem liczby ludności. W sumie zamieszkuje tam ponad pół miliarda ludzi. Są wśród nich Indianie i Eskimosi. Na misjach pracuje tam 16 polskich misjonarzy. Jednym z nich jest ks. Michał Ulaski, przebywający na Alasce. Teren jego parafii to powierzchnia równa połowie Polski. Do parafian leci samolotem. Nie zawsze się to udaje, bo pogoda na Alasce bywa kapryśna. W audycji mamy też amerykańskie ciekawostki i bajkę o Indianach.
Afryka zwana jest Czarnym Lądem - i to nie ze względu na kolor skóry jej mieszkańców, ale przez nieodkryte tereny - tak nazwano ją w XIX wieku. Kościół afrykański rozwija się dynamicznie. Mieszkańcy tej części świata jednak żyją w ubóstwie. Zabezpieczeniem ich potrzeb zajmuje się Fundacja Sorudeo Africa - o tym opowiada jej założyciel, Krzysztof Błażyca. Siostra Monika ma dla dzieci ciekawostki o... dzieciach. Mamy też bajkę - prosto z Afryki.
Azja jest kolebką głównych religii światowych: judaizmu, chrześcijaństwa, islamu i hinduizmu. Stanowi miejsce narodzin wielu innych tradycji duchowych, takich jak buddyzm, taoizm, czy konfuncjonizm. Są tam kraje, gdzie chrześcijanie nie mogą swobodnie wyznawać swoją wiarę. Tak jest w Chinach, gdzie Kościół dzieli się na oficjalny, "podziemny" i patriotyczny. O tym opowie nam Iza Marczak z Diakonii Misyjnej Ruchu Światło-Życie. Nie zabraknie także azjatyckich ciekawostek i misyjnej bajki o tym, skąd wziął się ryż. W niedzielę po 10.00 na magazyn #MisjadlaKażdego zaprasza Agnieszka Skrzypczyk-Plaza.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07