107,6 FM

15 I - Dzień Judaizmu w Kościele w Polsce

Już po raz 18. w polskich diecezjach obchodzony będzie Dzień Judaizmu. Jego centralne obchody odbędą się 15 stycznia na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, w której znajduje się były obóz zagłady Auschwitz-Birkenau.

Chmielnik

Debata między Tanyą Segal - pierwszą rabin w Polsce, a ks. Rafałem Dudałą, rozpocznie 16 stycznia w piątek obchody Dnia Judaizmu w dawnej synagodze w Chmielniku, przekształconej w Ośrodek Edukacyjno–Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”. W programie Dnia ponadto promocja książki, wernisaż obrazów, inauguracja trzeciej edycji konkursu „Nasi sąsiedzi Żydzi”.

„Czy dialog na płaszczyźnie religijnej jest możliwy” - to temat debaty i dyskusji z udziałem ks. dr. Rafała Dudały z Kielc – diecezjalnego duszpasterza akademickiego i Tanyi Segal – rabin Postępowej Społeczności Krakowa – Beit Kraków.

Dr Tomasz Domański z Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, przedstawi wybrane przykłady postaw Polaków, represjonowanych za pomoc Żydom na Kielecczyźnie, a Bartłomiej Gierasimowicz (Archiwum Państwowe w Kielcach) opowie o Chmielniku – miasteczku Polaków i Żydów - będzie to wykład na podstawie wybranych materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach. O problemach z poszukiwaniem żydowskich przodków opowie Aron Raszkiewicz ze Studenckiego Koła Naukowego „Judaica”.

Pierwszą część obchodów Dnia Judaizmu zakończy projekcja filmu dokumentalnego Mariusza Malca „Gancwol Fotograf” oraz prezentacja obrazów autorstwa Ryszarda Rosińskiego – malarza ze Skarżyska - z udziałem autora.

Druga część spotkania będzie się koncentrowała głównie na promocji książki „Życie codzienne społeczności żydowskiej na ziemiach polskich do 1942 r.”, wydanej przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, jako pokłosie konferencji naukowej zorganizowanej w Chmielniku. Przewidziana jest dyskusja na temat różnych form badania i poznania historii Żydów na ziemiach polskich, z udziałem autorów publikacji.

Tradycyjnie już w tym dniu OEM „Świętokrzyski Sztetl” i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach ogłoszą trzecią edycję konkursu wojewódzkiego dla szkół „Nasi sąsiedzi – Żydzi”, tym razem w rozszerzonej formule, uwzględniającej udział uczniów szkół podstawowych.

« 4 5 6 7 8 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama