107,6 FM

Niedziela to świętość

Publikujemy całość przemówienia abp. Wiktora Skworca wygłoszonego podczas pielgrzymki kobiet w Piekarach Śląskich.

Drogie Siostry!

W Piekarach „od zawsze” mówiło się o wartości niedzieli, o istocie jej świętowania i obronie prawa pracownika do wypoczynku. Wiosną powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Inicjatywa zbiera podpisy pod projektem ustawy, którą mocno wspieramy. Jest to legalna droga do odzyskania niedzieli; „Bożej i naszej”, sprzyjającej umocnieniu, a może niekiedy odrodzeniu zagubionych więzi rodzinnych i społecznych.

Dramatyzm tej sytuacji potwierdza jeszcze fakt, że to właśnie w niedzielę – najczęściej w handlu – zatrudniane są kobiety: żony i matki. Ten stan trzeba zmienić; dlatego raz jeszcze apeluję o składanie deklaracji poparcia dla inicjatywy ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedzielę! Niedziela to Dies Domini i Dies hominis – dzień Pana i dzień człowieka; dokładnie: dzień będący własnością człowieka. O to właśnie chodzi, aby niedzielę zwrócić człowiekowi, każdemu człowiekowi. Bo niedziela nie jest luksusem, ekskluzywnym zbytkiem dla bogatych. Niedziela jest dla każdego; jest demokratyczna! A państwo powinno ją chronić prawem, jako fundamentalne społeczne spoiwo, jak świętość!

Jako mieszkańcy województwa śląskiego stajemy przed poważnym wezwaniem. Musimy podjąć wspólne działania w celu radykalnej zmiany jakości powietrza, którym oddychamy. Wszyscy powinniśmy dzisiaj uczynić ekologiczny rachunek sumienia. Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice „Laudato sì”, ale zdrowy rozsądek oraz wola zachowania przykazania Bożego „Nie zabijaj”! Wśród 50. europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, 33 to miasta polskie, z Żywcem, Pszczyną, Rybnikiem, Wodzisławiem i gminą Godów na czele!

Wiemy, że istnieją także ekonomiczne przyczyny tych zjawisk. Wielu mieszkańców naszego województwa – mimo najlepszej woli – nie stać na wymianę pieców grzewczych i zakup lepszej jakości węgla. W tym zakresie oczekujemy programów i wsparcia od rządu oraz lokalnych samorządów. W litanii do Matki Bożej Piekarskiej znajduje się wezwanie: „abyśmy w zdrowych warunkach żyć mogli”… Dziś, spełnienie tego błagania w dużej mierze zależy to od każdego z nas, od współpracy mieszkańców miast i gmin z władzami samorządowymi wszystkich szczebli i od współdziałania z WFOŚ.

W Polsce marnuje się rocznie około 9 milionów ton żywności. Z tego 2 miliony przypada na indywidualnych konsumentów. Według wyliczeń cena tego marnotrawienia w skali miesiąca jest wysoka i waha się od 25 do 45 złotych na osobę.

Drogi Siostry!

Potrzebny jest umiar w zakupie żywności. Przepełniona lodówka nie jest symbolem dobrobytu a może być znakiem niegospodarności. W tym zakresie wiele od was zależy, od „polityki” robienia zakupów, wszak jesteście w rodzinach ministrami gospodarki i finansów!

Drogie Siostry!

Piekary Śląskie są stolicą katolicyzmy społecznego, który uczy krytycznego spojrzenia na rzeczywistość społeczną. Dlatego – jak tylko zostanie zakończona budowa domu pielgrzyma „Nazaret”, ulokujemy w nim Górnośląskie Obserwatorium Społeczne, które będzie instytucją szybkiego reagowania na zachodzące zjawiska społeczne, zarówno w naszym regionie, jak i poza nim. Bóg zapłać wam za wspieranie budowy tego domu pielgrzyma, który powstaje z waszych ofiar. Bóg zapłać za każdą ofiarę, za każdy „wdowi grosz”. Zaś zamożnych mieszkańców Górnego Śląska, proszę, aby dołączyli do tego wspólnego dzieła.

I jeszcze apel do Rządu. Jako mieszkańcy Górnego Śląska zasługujemy na zaufanie! Przekonujących dowodów przywiązania do ojczyzny daliśmy wystarczająco dużo – np. powstania śląskie, których rocznice w tych dniach przypadały.

Drogie Siostry!

Powierzam was Pani Piekarskiej: wasze powołania, małżeństwa, rodziny i społeczna zaangażowanie. Niech Maryja, Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, przyjmie do skarbca swego serca wszystkie sprawy każdej z was, każdej rodziny; i niech – jak w Kanie Galilejskiej- woła do Swego Syna o cud konkretnej przemiany. I my wołamy; całe nasze tu pielgrzymowaniem to modlitewne wolanie: Matko, uproś! Matko, ubłagaj! O Matko, przyczyń się za nami! I Szczęść Boże!

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama