107,6 FM

Niedziela to świętość

Publikujemy całość przemówienia abp. Wiktora Skworca wygłoszonego podczas pielgrzymki kobiet w Piekarach Śląskich.

Drogie Siostry w Chrystusie Panu, z radością Was witam i pozdrawiam: Szczęść Boże!
Przypomnę najpierw motywy naszego pielgrzymowania: dziękczynienie za chrzest (Gdzie chrzest tam nadzieja) i Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia - święty czas pojednania z Bogiem i z bliźnimi oraz za Światowe Dni Młodzieży.

Wspominamy 1050. rocznicę chrztu pierwszego władcy Polan; wiemy, że w tym wydarzeniu znaczącą rolę odegrała kobieta, czeska księżniczka z dynastii Przemyślidów Dobrawa, która stała się żoną Mieszka I. Z tego tytułu i z racji związków obrazu MB Piekarskiej z Pragą i Hradec Kralove, gościmy dziś przedstawicieli Kościoła w Republice Czeskiej – abp. Jana Graubnera, który wygłosi homilię i bp. Jana Vokala z Hradec Kralowe. Naszych Braci z Czech witamy serdecznie!

Za nami wydarzenia ŚDM – najpierw Dni w Diecezji, zaś po nich spotkanie młodych z Ojcem Świętym Krakowie.

Drogie Siostry! To wy – otwierając wasze serca, rodziny, domy i mieszkania – przyjęłyście w archidiecezji 16 tysięcy pielgrzymów. Okazałyście niezwykłą gościnność. Przybliżyłyście młodym rodzinne ciepło Kościoła-Matki, który przygarnia i daje poczucie bezpieczeństwa. Pod adresem wszystkich, którzy udzielili gościny wypowiadam szczere „Bóg zapłać”!

Drogie Siostry, w Waszym imieniu słowa powitania kieruję do Pasterzy Kościoła, którzy przybyli do Piekar Śl. i modlą się z nami. Witam biskupów z metropolii górnośląskiej i spoza: szczególnie bp. Wiesława Szlachetkę, biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej, któremu KEP powierzyła obowiązki ogólnopolskiego duszpasterza kobiet. Jest z nami również pochodzący z Cieszyna bp Tadeusz Kusy biskup diecezji Koga-Bandoro w RŚA. Jego obecność przypomina nam, że Kościół jest misyjny i spełnia nakaz Zmartwychwstałego: Idźcie na cały świat..! Biskupie Tadeuszu prosimy o homilię podczas nieszporów!

Słowa powitania kieruję do kobiet, reprezentujących samorządy naszych miast i gmin. Witamy m.in. panie, które piastują odpowiedzialne funkcje w samorządach. Pani prezydent miasta Zabrza życzmy wytrwałości i skuteczności w prowadzeniu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego i dziękujemy za serce dla Metropolitalnego Święta Rodziny!

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama