Sondaż: Wyrównana walka o zwycięstwo w wyborach do PE?

dodane 14.03.2019 07:12

PAP |

W wyborach do Parlamentu Europejskiego zjednoczenie opozycji pozwoli na nawiązanie wyrównanej walki z partią Jarosława Kaczyńskiego - wynika z sondażu IBRiS dla czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Sondaż: Wyrównana walka o zwycięstwo w wyborach do PE?   Jakub Szymczuk /Foto Gość Majowe wybory do Europarlamentu mogą być areną zaciętej walki o zwycięstwo między PiS a koalicją zjednoczonej opozycji.

Badanie z 9-10 marca pokazuje układ na starcie kampanii do europarlamentu. Jak wynika z sondażu, PiS wygrywa z wynikiem 40 proc. "Koalicja Europejska pięciu partii może liczyć na 38 proc. Próg przekroczy jeszcze Wiosna Roberta Biedronia (7 proc). Na granicy 5 proc. jest Kukiz'15. Ten wynik daje Platformie i jej sojusznikom nadzieję na zwycięstwo w majowych wyborach" - czytamy w artykule.

Jak podaje "Rz", kluczowa dla wyniku wyborów będzie frekwencja. W badaniu 48 proc. ankietowanych deklaruje uczestnictwo w wyborach 26 maja. "W 2014 roku frekwencja wynosiła zaledwie 23 proc." - przypomina dziennik. "W eurowyborach głosują duże miasta, a nie prowincja i wieś. To daje nam szansę - powtarzają od miesięcy w kuluarowych rozmowach stratedzy PO. Na wynik wpłynie też to, ile głosów zdobędzie Konfederacja (sojusz Ruchu Narodowego Janusza Korwin-Mikkego). W naszym badaniu ta lista ma 3 proc. Na jej dobry wynik odbierający PiS głosy liczy też Platforma" - pisze "Rz".

PO nie zyskuje na zjednoczeniu - wynika z sondażu. "Wśród komentatorów i samych polityków panowało do tej pory przekonanie, że na zjednoczeniu zyskuje głównie PO i Grzegorz Schetyna. To fakt, jeśli chodzi o kampanię i wybory do PE" - czytamy dalej. Jednak wynik sondażu do Sejmu pokazuje coś innego. Tam PiS ma 40 proc, ale PO uzyskuje samodzielnie tylko 21 proc. Partia Biedronia może liczyć na 7 proc., SLD na 7 proc., Kukiz'15 na 7 proc., PSL na 6 proc. Trzy partie oraz Nowoczesna (1 proc.) i Partia Zieloni tworzą Koalicję Europejską. Niezdecydowanych jest 6 proc.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PARTIE, POLITYKA, PRZEGLĄD PRASY, RZECZPOSPOLITA, WYBORY

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Adam 15.03.2019 20:48
Niezalogowany użytkownik Osobiście wybieram Konfederacje Korwin Braun Narodowcy i nie wierzę w te opłacane sondaże.
Plusów: 3 oj dana 14.03.2019 10:54
Niezalogowany użytkownik Wieś nie interesuje się Europą? A może uważa, że nikt tam o nią nie zadba tak jak PeeSeL, co tak się sprawie poświęca, że gotowe jest zjeść najbardziej obrzydliwą ropuchę? Niestety w jej konsumpcji wezmą udział wszyscy. Smacznego!

wszystkie komentarze >