107,6 FM

W sobotę beatyfikacja męczenników sprzed ponad 40 lat

W sobotę 27 kwietnia podczas polowej Mszy św. w Parku Miejskim w La Rioja w zachodniej Argentynie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu ogłosi czterech nowych błogosławionych.

Są to: bp Henryk A. Angelelli, franciszkanin konwentualny Karol od Boga Murias, francuski kapłan, od lat pracujący w Argentynie ks. Gabriel Longueville i świecki katolik Wenceslao Pedernera. Wszyscy oni zginęli śmiercią męczeńską w 1976, gdy Argentyną rządziła jedna z najkrwawszych w jego dziejach junta wojskowa.

Poniżej podajemy krótkie życiorysy przyszłych błogosławionych.

Henrique Ángel Angelelli Carletti urodził się 17 lipca 1923 w Córdobie w środkowej Argentynie w rodzinie imigrantów włoskich. W wieku 15 lat wstąpił do niższego seminarium duchownego, po czym wysłano go na dalsze studia do Rzymu i tam 9 października 1949 przyjął święcenia kapłańskie. W 1951 wrócił do Córdoby, gdzie rozpoczął posługę duszpasterską, zajmując się przede wszystkim ubogimi na przedmieściach jego rodzinnego miasta. Powołał do życia ruch młodzieżowy, po pewnym czasie został asystentem kościelnym Katolickiej Młodzieży Robotniczej (JOC) i Katolickiej Młodzieży Uniwersyteckiej (JUC), wykładał również w seminarium diecezjalnym.

12 grudnia 1960, ku wielkiemu zaskoczenia jego samego i jego otoczenia, św. Jan XXIII mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji kordobańskiej. Sakrę nominat przyjął 12 marca 1961 w wieku 37 lat, będąc wówczas jednym z najmłodszych biskupów na świecie. Było to wyjątkowe wydarzenie dla całej archidiecezji, gdyż katedrę wypełnili wówczas tłumnie robotnicy i ubodzy mieszkańcy miasta, których nowy biskup specjalnie zaprosił na tę uroczystość.

Młody hierarcha wziął udział w trzech ostatnich sesjach Soboru Watykańskiego II, na którym, jak później wspominał, „oddychał dwoma płucami powietrzem odnowy”, które wypełniało wówczas Kościół. Według niektórych za bardzo „nawdychał się” tego powietrza, gdy w 1964 poparł w archidiecezji dążenia niektórych księży do nowej koncepcji Kościoła, czyli tzw. Ruch Kapłanów na Rzecz Trzeciego Świata. Ściągnęło to nań krytykę ze strony arcybiskupa, który aby go nieco uspokoić, powołał go na kapelana jednego ze zgromadzeń zakonnych i dopiero po mianowaniu nowego pasterza archidiecezji bp Angelelli powrócił do swej poprzedniej działalności.

« 1 2 3 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama