107,6 FM

Lampy do łazienki - przy lustrze i nie tylko

Oświetlenie łazienki nie jest zadaniem prostym. Wie o tym każdy, kto remontował to wnętrze. Łazienka stawia wyjątkowe wymagania oświetleniu, dlatego warto zapoznać się z nimi przed zakupem. Choć dobór lamp zależy od wielu czynników, istnieje kilka uniwersalnych zasad, którymi powinniśmy się kierować się przy wyborze oświetlenia łazienkowego.

Dlaczego wybór lamp do łazienki jest tak trudny?

Znalezienie prawidłowego oświetlenia do łazienki jest trudne m.in. ze względu na to, że pomieszczenie to musi pełnić kilka funkcji. Często także łazienki, szczególnie w mniejszych mieszkaniach nie posiadają okien. Jesteśmy więc całkowicie pozbawieni światła dziennego. Kolejną przeszkodą w dopasowaniu lamp do łazienki jest fakt, że w pomieszczeniu panują szczególne warunki i tradycyjne lampy z klasą szczelności IP20 to zdecydowanie za mało do takiego wnętrza. Jeśli jednak przyjrzeć się wymaganiom stawianym lampom łazienkowym można dobrać ładne i funkcjonalne oświetlenie, które spełni nasze oczekiwania. Warto zwrócić uwagę na oświetlenie Nowodvorski, które będzie dobrym rozwiązaniem do naszej łazienki.

Ile lamp do łazienki?

By stworzyć komfortowe oświetlenie w łazience, powinniśmy pomyśleć o co najmniej kilku punktach świetlnych. Poza oświetleniem głównym (górnym, które ma oświetlić całe wnętrze) powinniśmy pomyśleć o lampach funkcyjnych, przydatne będzie także oświetlenie dekoracyjne, które poprawi wygląd naszej łazienki. Oświetlenie wnęk czy zabudowy wanny będzie się ładnie prezentować. Ilość lamp zależna jest od wielkości wnętrza i jego budowy, a także od rodzaju wybranych lamp.

Jaką barwę światła wybrać do łazienki?

W łazience powinniśmy zdecydować się na barwę ciepłą w przypadku oświetlenia głównego, ewentualnie chłodną. Najlepsze byłoby oświetlenie o temperaturze barwowej 3500 a 4000 K. Do codziennego makijażu najlepsza byłaby temperatura barwowa 5000 Kelvinów, czyli barwa neutralna. Do malowania niezbędne jest także oświetlenie, które zapewnia jak najlepsze oddawanie barw. Minimum to CRI 80, jednak im ten wskaźnik będzie wyższy, tym lepszy efekt możemy uzyskać.

Oświetlenie nad lustro - co się sprawdzi?

Oświetlenie lustra jest ważne głównie dlatego, że to przed nim będziemy spędzać sporo czasu. Jeśli nie posiadamy lustra z wbudowanym oświetleniem, musimy pomyśleć o nim oddzielnie. Można oświetlić lustro, umieszczając światło nad nim lub po obu jego stronach. Najlepiej sprawdzą się lampy o prostokątnym kształcie umieszczone nad krawędzią lustra. Ich podstawowym zadaniem ma być jak najlepsze oświetlenie twarzy, jest to niezbędnie nie tylko do wykonania makijażu, ale także do innych zabiegów pielęgnacyjnych. 

Światło nie może razić w oczy, powinno być umieszczone nad linią wzroku. Lampy nad lustro powinny posiadać naturalną barwę światła (4000 - 5000 K). Świetnie sprawdzą się lampy Nowodvorski do łazienki. Seria Van Gogh to idealne modele, które posiadają wysokie IP oraz posiadają światło skierowane w dół. Dzięki dużemu wyborowi wariantów kolorystycznych łatwo dopasować model do własnej łazienki.

Klasa szczelności lamp łazienkowych

Choć przyjęło się, że do łazienki można stosować wyłącznie lampy o wysokiej szczelności, warto uściślić tę informację. Owszem, w miejscach najbardziej newralgicznych powinniśmy stosować oświetleniem z wysokim CRI np. 68. Łazienkę można by podzielić na kilka stref - obok wanny, prysznica czy umywalki oświetlenie powinno posiadać IP67 lub 68, w kolejnej strefie (co najmniej 60 cm od wspomnianych miejsc) klasa szczelności powinna wynosić min. 45. W kolejnej strefie nie istnieje już większe niebezpieczeństwo, oświetlenie tam może już posiadać np. IP21.

Przy wyborze oświetlenia łazienkowego należy więc uwzględnić wielkość pomieszczenia, ilość naturalnego światła oraz podział na strefy funkcjonalne wnętrza. Trzeba oczywiście też zwrócić uwagę na styl aranżacji naszej łazienki. Pamiętając o tych wskazówkach, wybór lamp nie będzie stanowił już większego problemu, a urządzanie wnętrza sprawi nam dużo frajdy.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama