107,6 FM

Zalety systemu kontroli dostępu w chmurze – nowoczesne rozwiązania dla firm

Coraz więcej firm decyduje się na zastosowanie kontroli dostępu. Rozwiązania chmurowe sprawiają przy tym, że wdrożenie może być zdecydowanie tańsze i przebiegać sprawniej. Sprawdźmy, na czym bazują nowoczesne systemy.

Na czym polega elektroniczna kontrola dostępu?

Systemy kontroli dostępu (KD) to w realiach dzisiejszego biznesu standard, który umożliwia zarządzanie dostępem do określonych stref, budynków czy pomieszczeń wyłącznie dla uprawnionych osób.

Jego wdrożenie pozwala na ochronę zasobów przed nieautoryzowanym dostępem, jednocześnie usprawniając przepływ osób i dostarczając wartościowych informacji na temat ruchów w obrębie chronionego terenu.

Podstawowe elementy systemu kontroli dostępu

Sprawdźmy, z czego składa się zaawansowana kontrola dostępu oferowana przez UNICARD Systems, o której możesz przeczytać tutaj: https://www.unicard.pl/kontrola-dostepu.

Przykładowy system mogą tworzyć:

 • Czytniki kart dostępu: urządzenia te identyfikują użytkownika na podstawie karty zbliżeniowej lub urządzenia mobilnego z modułem NFC.
 • Sterowniki kontroli dostępu: to serce systemu, które odbiera dane z czytników i na ich podstawie, korzystając z zapisanych w bazie danych uprawnień, decyduje o przyznaniu lub odmowie dostępu.
 • Elektrozamki: mechanizmy zamontowane w drzwiach są odblokowywane sygnałem ze sterownika po pozytywnej weryfikacji uprawnień użytkownika.
 • Oprogramowanie: zapewnia zarządzanie bazą danych, monitorowanie ruchu w systemie oraz generowanie raportów. Jest to również platforma do konfiguracji i zarządzania całością systemu KD.
 • Kontaktron: kontrola dostępu do drzwi zakłada również uruchomienie alarmu w przypadku próby przedostania się bez uzyskania autoryzacji.

Czym jest kontrola dostępu w chmurze?

Kontrola dostępu w chmurze – Access Control as a Service (ACaaS) – przenosi tradycyjne systemy kontroli dostępu do środowiska chmurowego. Ta forma kontroli dostępu oferuje elastyczność, skalowalność i dostępność z dowolnego miejsca. Jednocześnie zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i zaawansowane możliwości zarządzania.

Oto najważniejsze zalety wynikające z zastosowania rozwiązań chmurowych:

 • Zdalne zarządzanie: uprawnione osoby mogą przeprowadzać konfigurację i monitorować system z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu.
 • Niskie wymagania dotyczące infrastruktury: dzięki wykorzystaniu chmury firmy mogą ograniczyć konieczność inwestycji w drogi sprzęt i serwery. Zarządzanie infrastrukturą staje się zadaniem realizowanym przez dostawcę usług.
 • Szybkie wdrożenie i łatwa skalowalność: systemy w chmurze mogą być wdrażane szybciej niż tradycyjne rozwiązania, a ich skalowanie dla większej liczby użytkowników czy nowych lokalizacji jest znacznie prostsze.
 • Automatyczne aktualizacje: dostawca usług zapewnia regularne aktualizacje oprogramowania, w tym poprawki bezpieczeństwa, co pomaga chronić firmę przed nowymi zagrożeniami.
 • Oszczędności finansowe: model oparty na subskrypcji sprowadza się do przewidywalnych kosztów operacyjnych bez konieczności ponoszenia dużych inwestycji na starcie.
 • Integracja z innymi systemami: nowoczesna kontrola dostępu zapewnia możliwość łatwej integracji z systemami HR, ewidencji czasu pracy, systemami bezpieczeństwa i innymi narzędziami IT, co pozwala na automatyzację wielu procesów związanych z zarządzaniem firmą.

Dzięki elektronicznej kontroli dostępu w chmurze przedsiębiorstwa mogą nie tylko poprawić bezpieczeństwo i efektywność operacyjną, ale również uzyskać lepszą kontrolę nad przepływem osób i zasobów w obrębie swoich obiektów​​. Co najważniejsze: dziś jest to rozwiązanie dostępne również dla małych i średnich, a nawet mikrofirm.

Artykuł zewnętrzny zawierający reklamę Unicard SA

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama