W kalendarzu liturgicznym dzisiejszego dnia koniec spotyka się z początkiem. Ostatnie lata prześladowania pierwszego Kościoła z okresem tuż po śmierci św. Piotra.
Św. Gelaziusz I, papież, stwierdził w roku 494, że nasz dzisiejszy patron, jest jednym z tych świętych, „których imiona są słusznie czczone wśród ludzi, ale których czyny są znane tylko Bogu”
Św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski. Ten sam, który wyruszył, by podzielić się Dobrą Nowiną z mieszkańcami Prus
Jego imię nic nie znaczy, a przynajmniej nic konkretnego. O jego życiu niewiele wiadomo, chyba, że zerkniemy do powstałej około 300 lat po jego śmierci "Legendy o św. Zuzannie".
Czy można znaleźć rozumowy dowód na istnienie Boga? A może kwestia Boga, to jedynie wyzwanie przed którym staje nasza wiara? Dzisiejszy patron już 1000 lat temu mierzył się z tymi pytaniami i zaproponował ich rozwiązanie.
Wszystko, co o niej wiemy, pochodzi z zapisków dominikanina Rajmunda z Kapui, który był spowiednikiem w klasztorze, w którym 50 lat wcześniej zmarła dzisiejsza patronka.
O św. Leonie IX można opowiedzieć na dwa sposoby. Jeżeli wybierzemy pierwszy z nich usłyszymy historię o pochodzącym z Cesarstwa Niemieckiego biskupie Toul, który przez 20 lat swojej posługi reformował swoją diecezję na wzór odnowy.
Batysta Mantovano lub Batysta Spagnoli, albo po prostu Mantuańczyk. Znacie państwo taką postać? Nie? To widomy znak, że nie chodziliście do szkoły…
O Lourdes – miasteczku leżącym u stóp Pirenejów – zrobiło się głośno dzięki Matce Bożej. Maryja ukazała się tam w 1858 roku dzisiejszej patronce, św. Bernardzie Marii Soubirous, zwanej przez bliskich Bernadettą.
Dzisiaj dwie patronki: Anastazja i Bazylissa. "Martyrologium rzymskie" wspomina je jako matrony rzymskie nawrócone na chrześcijaństwo przez nauczanie świętych Apostołów Piotra i Pawła
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07