Analizy lingwistycznej tłumaczenia konwencji ws. przemocy wobec kobiet domagają się posłowie PiS. Powołują się na opinię jednego z prawników, która wykazała, że konwencja jest źle przetłumaczona na język polski. MSZ przekonuje, że tłumaczenie nie wprowadza w błąd.
– Tylko egzorcysta może korzystać z rytuału – tłumaczy ks. Jan Pęzioł pełniący tę posługę od wielu lat w archidiecezji lubelskiej. – Zwykłemu człowiekowi nie wolno odprawiać egzorcyzmów, gdyż naraża się na niebezpieczeństwo ze strony demona – ostrzega. – Często zdarza się tak, że rodziny pacjentów proszą, byśmy wzięli pod uwagę opętanie rozumiane w kategoriach religijnych. Kontakt z egzorcystą zdarza się nie tak rzadko - dodaje lekarz psychiatra dr Marek Domański.
Kościół musi głosić Ewangelię ubogimi środkami, a jedynym celem jej głosiciela musi być pragnienie ulżenia nieszczęściom najuboższych. Nie wolno też nigdy zapominać, że posługa ta jest dziełem Ducha Świętego, a nie sił ludzkich – powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.
Utrzymuje się tendencja spadkowa na rynku gazet. Za sukces uchodzi najmniejszy spadek.
Papież Franciszek wezwał biskupów i przełożonych zakonnych do współpracy z Papieską Komisją ds. Ochrony Nieletnich oraz zapewnienia dzieciom, młodzieży i osobom niepełnosprawnym bezpieczeństwa w Kościele i jego instytucjach.
Prezydent Bronisław Komorowski poinformował w czwartek, że zamierza ponownie ubiegać się o najwyższy urząd w państwie i wystartuje w majowych wyborach.
O tym, czy można go traktować jak amulet i w czym tkwi jego siła, mówi liturgista ks. Joachim Kobienia.
Prawdopodobnie już jutro Sejm będzie głosował nad ustawa, uprawniającą prezydenta do ratyfikacji tzw. konwencji przemocowej. Czy ten akt, przed którym przestrzegaliśmy wielokrotnie w naszym serwisie, jest zgodny z polską konstytucją?
Polska nie powinna ratyfikować tzw. konwencji przemocowej. Wprowadziłaby ona nasz kraj na drogę rozwoju w złym kierunku, a obalenie konwencji przez polski Trybunał Konstytucyjny byłoby trudne - wynika z naszej rozmowy z byłym prezesem TK prof. Andrzejem Zollem.
Kolejna tura negocjacji pomiędzy zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej a związkami zawodowymi nie zakończyła się porozumieniem, jest jednak zbliżenie stanowisk. Posłuchaj relacji z wczorajszych rozmów.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07