Wszystkich zaskoczyło to, co nagle wydarzyło się w Afganistanie. Władzę w kraju przejęli talibowie. W ostatnich dniach odbyły się masowe ewakuacje, ale na miejscu pozostało wiele kobiet i dzieci - bez środków do życia. Dlatego Caritas Polska uruchomiła zbiórkę na ten cel. Część funduszy zostanie przekazana także uchodźcom koczującym na granicy polsko-białoruskiej.
To była wyjątkowa misja, bo polegała przede wszystkim na nauce języka wietnamskiego. 4 lata w Sajgonie i okolicach spędził o. Krzysztof Malejko. To pierwszy Polak, werbista, który wyruszył do pracy w ten rejon świata. Misjonarz - teraz już w Polsce - zajmuje się duszpasterstwem katolików wietnamskich w Centrum Migranta Fu Shenfu w Warszawie. W magazynie misyjnym opowiada m. in. o pysznej wietnamskiej kuchni i tamtejszym Kościele.
Albania to kraj, gdzie w zgodzie żyją muzułmanie, prawosławni i katolicy. Tych ostatnich jest tu tylko 10 procent. Od 7 lat wśród tej mniejszości pracuje o. Andrzej Michoń, redemptorysta. Jak zauważa, spora część społeczeństwa albańskiego to ateiści, co jest spuścizną po 40-letnim okresie komunizmu. W magazynie misyjnym zaglądamy też do Korei Północnej, gdzie dochodzi do łamania praw człowieka na niespotykaną dotychczas skalę, graniczącą z ludobójstwem.
Mówi, że osiągnął już dojrzałość afrykańską, bo na Czarnym Lądzie żyje już 18 lat. Ghana, Liberia, Nigeria, Sierre Leone - to są kraje, w których salezjanin, ks. Piotr Wojnarowski pracował z młodymi. W magazynie misyjnym opowie nam o misji w Gambii, kraju w Afryce Zachodniej, zdominowanym przez islam. Będzie też o otwartym w Meksyku „kościele” ku czci Diego Maradony.
Jaki wybija rytm serce Afryki? O tym opowiada br. Robert Wieczorek, kapucyn. Misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej spędził 25 lat i doświadczył tam również chwili grozy - rebelianci chcieli odebrać mu życie. Teraz przygotowuje się do pracy w Sudanie Południowym.
W niedzielę (18 lipca) rozpoczął się 22. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, a wraz z nim misyjna "Akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr". To dobra okazja, żeby przekazać dar na środki transportu dla misjonarzy. Potrzebują oni samochodów, ambulansów, riksze, skutery śnieżne, rowery, a nawet konia z wozem. O tym, jak wspomóc to dzieło mówi ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. W audycji też o Pakistanie, gdzie jest coraz więcej nadużyć w stosowaniu prawa o bluźnierstwie.
Uganda to państwo we wschodniej Afryce nad Jeziorem Wiktorii. Kraj jest słabo rozwinięty, a ludność zajmuje się głównie rolnictwem i hodowlą. Tam od 10 lat na misjach pracuje o. Adam Mutebi Klag, franciszkanin. Mówi, że zawsze lubił ciepło, więc poprosił o wyjazd do Afryki. W magazynie misyjnym zaglądamy też do Mozambiku - tam dochodzi do strasznego procederu: islamiści porywają dzieci i używają ich jako żywych tarcz.
Na wakacje warto ze sobą zabrać nowy numer "Misyjnych dróg" - zachęcają do tego redaktorzy czasopisma. W magazynie misyjnym zaglądamy też do Poznania, do siedziby Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio". Jej prezes, Justyna Janiec-Palczewska opowiada o projektach fundacji, które docierają na krańce świata.
Pojechał do Gruzji na wakacje... a tam zobaczył ubóstwo prostych ludzi. Wrócił do kraju, ale jego serce zostało na Kaukazie. Ks. Maciej Gierula założył Fundację Pro Spe, która - poprzez misjonarzy - odpowiada na potrzeby Gruzinów. Jakie to potrzeby? - o tym mówimy w magazynie misyjnym. Rozmawiamy też o szerzącym się kulcie Męczenników z Pariacoto.
Pakistańscy chrześcijanie cierpią prześladowania w każdej sferze życia, zarówno prywatnego, jak i publicznego. Restrykcje najsilniej dotykają osoby nawrócone z islamu, ale wszyscy chrześcijanie uważani są za obywateli drugiej kategorii w tym tradycyjnie islamskim kraju. O sytuacji naszych braci w Pakistanie i sposobach ich wspierania opowiada Jacek Siatkowski, prezes Fundacji "GoodNetwork".
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07