Niektóre już śpią, inne jeszcze ciągle nie mogą zasnąć. Nic dziwnego jest za ciepło. O zimowaniu zwierząt Bolesław Bobrzyk z katowickiego Nadleśnictwa.
Są pszczołom bardzo potrzebne. Bez nich te owady by nie istniały, a bez pszczół nie istnielibyśmy my. Dlatego tak ważne jest by rośliny miododajne wprowadzać do ogrodów.
Egzotyka jest piękna, pociągająca i tajemnicza. Dlatego ją Państwu przybliżamy. Dziś afrykańskie podróże Piotra Kardasza.
Kochamy egzotykę. Uwielbiamy w ogrodzie rośliny, którymi możemy się pochwalić. Trzeba jednak uważać, bo można do ogrodu wprowadzić roślinę, która cały ogród zniszczy, bo będzie z gatunku inwazyjnych. I o takich roślinach mówi dr Jerzy Parusel.
Takie, jak te na zdjęciu znamy, ale wiecie, że jest jeszcze wiele innych. Tych nie jadalnych, o których zebranie nikt by się nie pokusił. Do takich należy np. Kubek. Tyciuni grzybek, ale jakże urokliwy. Opowie o nim Łukasz Fuglewicz przyrodnik.
Audycja sponsorowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach
Śląskie żubry wyjechały do Hiszpanii. Oczywiście nie wszystkie! Jak zniosły podróż i dlaczego opuściły zagrodę o tym Elżbieta Wójtowicz z zagrody żubrów w Jankowicach.
Podobno łyżka miodu dziennie da nam odporność na cały sezon grypowy. Co miody w sobie kryją, jakie mają właściwości l tym w audycji przygotowywanej z Fundacją Apikultura.
Gdyby nie korytarze ekologiczne zwierzęta nie miały by szansy w przemieszczaniu się pomiędzy terenami, które przecięła autostrada. Dlatego tak są one ważne. O tym, jak wygląda sytuacja na Górnym Śląsku opowiada dr Janusz Parusel z Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego Górnego Śląska.
Warto się przejść po swoim mieści i odkryć naprawdę piękne pomniki przyrody. Np. w Bytomiu jest bardzo wiele starych drzew, o których opowiada przyrodnik Łukasz Fuglewicz.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07