Świat zmaga się z najpoważniejszym kryzysem migracyjnym od czasu II wojny światowej - podkreślił w piątek komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos, apelując o solidarność państw unijnych w tej sprawie. Podkreślił, że pilnej reakcji wymaga sytuacja Grecji.
- W Niemczech trwa seria podpaleń obiektów dla uchodźców oczekujących na rozpatrzenie ich wniosku o azyl. W nocy ze środy na czwartek spłonął budynek w Niederstedem w Nadrenii-Palatynacie. Z atakami muszą się też liczyć osoby pomagające imigrantom.
Ciała co najmniej 40 imigrantów znalazła w sobotę włoska marynarka wojenna na łodzi w Cieśninie Sycylijskiej. Łodzią w stronę wybrzeży Włoch płynęło około 400 imigrantów. Uratowano 312 osób.
Bogaty z trudnością wejdzie do królestwa niebieskiego.
Niemiecki rząd spodziewa się, że w 2015 roku do RFN może przyjechać aż 750 tys. uchodźców - podał we wtorek "Handelsblatt". Dotychczas władze Niemiec szacowały liczbę uciekinierów w tym roku na 450 tysięcy. MSW przedstawi oficjalną prognozę w środę.
Liczba imigrantów, którzy dotarli do granic Unii Europejskiej w lipcu, jest trzykrotnie wyższa niż w tym samym miesiącu w roku 2014; wynosi 107 500 - poinformowała we wtorek unijna agencja ds. granic Frontex.
Potrzeba planu działania i likwidacji przyczyn - mówi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.
Podczas gdy Europa nie wie, co robić z setkami tysięcy imigrantów, w Afryce ten problem dotyczy 15 mln uchodźców, których z domów wygnał strach o własne życie - wynika z danych ONZ. Najwięcej uchodźców trafia do Etiopii.
Kryzys migracyjny trzeba rozwiązać, likwidując jego przyczyny, a zatem wojny, chaos polityczny oraz biedę – uważa watykański dyplomata przy genewskich organach ONZ.
Czeski wicepremier i minister finansów Andrej Babisz oświadczył we wtorek, że należy natychmiast zamknąć zewnętrzne granice strefy Schengen i chronić ją przed napływem migrantów, a uczestniczyć w tym powinno NATO.
redakcja@radioem.pl tel. 32/ 608-80-40sekretariat@radioem.pl tel. 32/ 251 18 07