Piszą o sobie: kapela "Wałasi" jest kompozycją stworzona na bazie trzech niezwykłych charakterów góralskich. Odkrywa to, co najpiękniejsze w muzyce tradycyjnej i zabiera słuchaczy w niezapomnianą podróż po łuku Karpat.
9 dni, 5 dużych estrad, 3 małe sceny, a do tego koncerty, warsztaty i góralskie potrawy. To w skrócie rozpoczynający się w sobotę [27.07] 61. Tydzień Kultury Beskidzkiej.
W niedzielę nasze plenerowe studio rozgościło się przy Amfiteatrze w Milówce. Wszystko z powodu „Odpustu Góralskiego na Matkę Boską Zielną”, czyli kolejnego wydarzenia zorganizowanego w ramach Roku Górali w województwie śląskim.
Bartosz Bereszyński, Jan Bednarek, Jacek Góralski i Dawid Kownacki znaleźli się w podstawowej jedenastce reprezentacji Polski na rozpoczynający się o godz. 20 w Kazaniu mecz z Kolumbią w piłkarskich mistrzostwach świata.
15. Góralska Pielgrzymka Rowerowa dotarła w niedzielę 30 lipca z Tatr nad Bałtyk. Na tym Podhalanie nie kończą swojej pątniczej drogi - z Helskiej Kosy chcą dotrzeć do Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie.
Stefan Hula, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w konkursie drużynowym w skokach narciarskich, z honorami został przywitany w Szczyrku. W prezencie dostał m.in. figurkę anioła góralskiego.
Mieszkańcy Starego Sącza pamiętają o śp. ks. Józefie Tischnerze - filozofie, pisarzu, autorze „Historii filozofii po góralsku”. Dla upamiętnienia rocznicy urodzin zostanie odprawiona Msza św. Ponadto przygotowało przewodnik „Śladami Księdza Józefa Tischnera po Starym Sączu”.
O bogactwie które kryje się w ziołach wiemy już sporo. Ale wiedzy nigdy za wiele, zwłaszcza, gdy czerpiemy ją od tych, którzy nigdy od natury nie odeszli. O góralskich przepisach na zdrowie w audycji
Co ma zrobić ksiądz, który zobaczy, że w jego kościele na mszy jest prezydent Komorowski i ma zamiar przystąpić do Komunii św. "Nasz Dziennik" zamieszcza wykładnię na ten temat ks. prof. Wojciecha Góralskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Dzień św. Szczepana wśród górali śląskich był najradośniejszym podczas świąt Bożego Narodzenia. To za sprawą kolędowania, które nadal jest zwyczajem żywotnym - uważa dr Małgorzata Kiereś, etnograf, góralka z Istebnej i znawczyni tradycji i kultury góralskiej.
redakcja@radioem.pl tel. 32/ 608-80-40sekretariat@radioem.pl tel. 32/ 251 18 07