Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olsztynie.
O znaczeniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych opowiada Adrian Rams, historyk z IPN w Katowicach.
67 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Rocznica tej zbrodni obchodzona jest od 2011 roku jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Pamięć o Żołnierzach Wyklętych umacnia w nas, Polakach, wolę trwania przy wartościach takich jak wolność, honor, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej - mówił prezydent Andrzej Duda w środę, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Dzisiaj [1 marca] obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dlatego w wielu miastach na Śląsku odbyły się uroczystości.
Przed poniedziałkową wizytą w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zaapelował o podtrzymanie pamięci o zbrodniach narodowego socjalizmu dla przyszłych pokoleń.
Po raz trzeci społeczność z niewielkiego Łęgu uczciła pamięć żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy zostali zamordowani przez jeden z działających po wojnie szwadronów śmierci. Przypomina o tym tablica na budynku dawnej komendy MO.
Gdańszczanin został wyłoniony w konkursie decyzją Kolegium IPN na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
W ostatnich dniach miały miejsce dwa wydarzenia z bliskiej nam przestrzeni kulturalno religijnej, których nie sposób nie tyle, że nie odnotować, ale, na które chciałbym, bo jak mi się zdaje warto, zwrócić Państwa uwagę.
Pod pomnikiem Piety Szczyrkowskiej, w miejscu upamiętnienia poległych i pomordowanych żołnierzy zgrupowania mjr. Henryka Flamego "Bartka", odbyły się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
redakcja@radioem.pl tel. 32/ 608-80-40sekretariat@radioem.pl tel. 32/ 251 18 07