„Gdyby nas nawet setkami tysięcy topiono, wbijano na pale, obdzierano ze skóry, pieczono na wolnym ogniu, w całej sympatycznej Europie nikt palcem nie ruszy, nikt nie otrząśnie popiołu z cygara”…
Kiedy jadę do pracy autobusem numer 27 mijam osiedle dziesięciopiętrowych bloków rysujących się na szarym niebie znienacka, jak intruzi, zasłaniający spory kawałek horyzontu.
Wystawa "Litwo, Ojczyzno moja Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz" była dostępna dla odwiedzających przez ostatnie trzy miesiące w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich.
"Pisarze w koronach". To hasło nietypowej wystawy promującej czytelnictwo. Pracownicy miejskiej biblioteki zaprojektowali i umieścili na drzewach wizerunki najbardziej znanych polskich pisarzy i poetów. Wśród nich m.in. Adam Mickiewicz, Henryk Sienkiewicz czy Wisława Szymborska.
Francuska Polonia po raz 177. udała się z pielgrzymką do Montmorency, gdzie znajduje się największa nekropolia przedstawicieli polskiej Emigracji. Na cmentarzu są nagrobki m.in.: rodziny Mickiewiczów, Cypriana Kamila Norwida czy Delfiny Potockiej.
O pisaniu baśni, miłości do Mickiewicza, rodzinnym orędowniku w Niebie, niedoścignionym wzorze wujka i wspólnej pracy z mamą Małgorzatą Musierowicz, opowiada Emilia Kiereś.
Laboratorium kryminalistyczne, mające kształcić przyszłych śledczych powstało w Dąbrowie Górniczej - w tamtejszej Akademii WSB. Z pracowni mogą korzystać studenci kierunku bezpieczeństwo narodowe.
V LO w Bielsku Białej, Mickiewicz w Katowicach i Frycz w Rybniku - to trzy najlepsze licea w województwie śląskim, według najnowszego rankingu "Perspektyw". Gratulacje szkołom złożyła Śląska Kurator Oświaty, Urszula Bauer.
- Niełatwo dziś kochać Boga, niełatwo się z Nim przyjaźnić, kiedy cały świat krzyczy: róbcie co chcecie - mówił ks. Grzegorz Flis oazowiczom podczas wakacyjnego dnia wspólnoty w sanktuarium Pani Kazimierzowskiej w Rajczy, dziękując im za odwagę pójścia pod prąd i decyzję o spędzeniu dwóch tygodni wakacji na pogłębianiu przyjaźni z Jezusem.
Adam Mickiewicz i epoka romantyzmu budowali postawy Polaków na następne stulecia; "Za wolność naszą i waszą" - to romantyczne hasło obowiązujące do dzisiaj, kiedy popatrzymy na to, co dzieje się na Ukrainie - powiedział prezydent Andrzej Duda inaugurując 11. Narodowe Czytanie.
redakcja@radioem.pl tel. 32/ 608-80-40sekretariat@radioem.pl tel. 32/ 251 18 07