Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach - otwarcie wystawy stałej
Jednym z eksponatów wystawy stałej jest obraz Adama Bunscha "Miłosierny Samarytanin". Przemysław Kucharczakl /Foto Gość

Katowice. Wystawa stała została otwarta w przeniesionym na nowe miejsce Muzeum Archidiecezjalnym

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

GOSC.PL

publikacja 19.05.2022 20:19

Wystawę stałą "Od nowa" można już oglądać w postindustrialnym wnętrzu dawnej Drukarni Archidiecezjalnej w Katowicach.

Można tu obejrzeć dzieła sztuki od średniowiecza po współczesność. Zapytaliśmy ks. Przemysława Malinowskiego, dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego, co koniecznie trzeba zobaczyć. - Na pierwszym miejscu wymieniłbym projekt do arrasu kaplicy sykstyńskiej Rafaela Santiego. To jedyne dzieło Santiego w Polsce - powiedział.

Apostołowie z Ruptawy

Wskazał też na skrzydła ołtarzowe, które pochodzą ze starego, drewnianego kościoła w Ruptawie. - Fascynujące jest w nich to, że mają już ponad 500 lat. Przedstawiają dwunastu apostołów, trzymających w rękach wstęgi ze Składem Apostolskim, który też już od wielu wieków jest niezmienny. Fascynujący jest również stan ich zachowania, który po konserwacji wydaje się wręcz doskonały - mówi ks. Malinowski.

- Wymieniłbym także to, co znajduje się na naszym muzealnym balkonie, czyli abstrakcje Lecha Kołodziejczyka. To są dzieła sztuki, które każdy może interpretować na swój sposób, czyli ma szerokie pole wyboru - dodał

Oprócz wystawy stałej, otwarta została także wystawa czasowa z płótnami Macieja Bieniasza. - Jego malarstwo jest bardzo realistyczne, a jednocześnie pełne symboli - zwraca uwagę ks. Malinowski.

Zbiory w piwnicy

W czasie otwarcia wystaw stałej i czasowej abp Wiktor Skworc opowiedział o początkach Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Mówił, że eksponaty były gromadzone od początku istnienia diecezji. Kolekcję śląskiej sztuki gotyckiej diecezja przekazała jako depozyt powstającemu w okresie międzywojennym Muzeum Śląskiemu. Niestety, gdy wybuchła wojna, Niemcy zburzyli prawie już ukończony gmach Muzeum. - Zbiory, dokumentujące m.in. ślady polskości na Górnym Śląsku, zostały umieszczone w niemieckim muzeum w Bytomiu. Znalazł się tam również depozyt diecezji katowickiej, umieszczony w piwnicach tego muzeum, gdzie ulegał postępującej dewastacji. Tam przetrwał aż do roku 1980, aż do czasów "Solidarności" - powiedział. - Ostatecznie wszystkie eksponaty będące własnością diecezji katowickiej, jakie zalegały w magazynach Muzeum w Bytomiu, zostały zwrócone. Szczególne zasługi w tym odnajdywaniu i odzyskaniu eksponatów według zachowanego, depozytowego spisu, miała emerytowana pracowniczka Muzeum w Bytomiu, śp. Maria Król - wskazał.

Przypomniał, że w tym samym czasie ówczesny biskup katowicki Herbert Bednorz skutecznie zabiegał o odzyskanie prawego skrzydła kurii diecezjalnej, zajętego w okresie stalinowskim przez ówczesne władze. Mieściły się tam agendy urzędu wojewódzkiego i przychodnie lekarskie. - Wtedy postanowiono na parterze tego skrzydła umieścić muzeum diecezjalne, co stało się faktem w 1983 r. - powiedział.

Sztuka w postindustrialnej przestrzeni

Przypomniał, że w czasach komunizmu to muzeum było wyspą wolności dla ludzi nie tyko lokalnego świata kultury. - Odbywały się wernisaże i prezentacje, spotkania religijno-patriotyczne; w Muzeum wybrzmiewało wolno słowo; odbywały się spotkania z opozycjonistami - wspominał.

Mówił też, że należące do Muzeum Archidiecezjalnego dzieła sztuki gotyckiej można oglądać również w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach. Dodał, że Muzeum Archidiecezjalne teraz również zostało przeniesione do strefy postindustrialnej. - Do jesieni roku 2018 istniała tu archidiecezjalna drukarnia. Jeszcze przed jej konieczną likwidacją było wiadomo, że przestrzeń ta nie zostanie pustostanem, bo pustostan to zawsze klęska, i będzie przekazana na cele kultury: na muzeum i galerię, czego jesteśmy świadkami - powiedział.

Wystawa stała Muzeum Archidiecezjalnego przekrojowo prezentuje zbiory muzealne, poczynając od średniowiecznych zabytków śląskiej sztuki sakralnej, poprzez tematykę hagiograficzną, ikony, sztukę polską przełomu XIX i XX wieku oraz pierwszej połowy XX wieku, pamiątki po duchownych diecezji katowickiej, aż po sztukę współczesną.

Poniżej galeria zdjęć

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.