Wyobraźcie sobie państwo północno-zachodni kraniec Hiszpanii, tuż nad Oceanem Atlantyckim. Nawet w październiku termometry pokazują tam średnio 19 stopni na plusie, do dyspozycji jest piękna plaża i promenada, a mroki nocy rozprasza Wieża Herkulesa - najstarsza na świecie działająca latarnia morska, zbudowana w II wieku przez Rzymian za czasów panowania cesarza Trajana. Żyć nie umierać, prawda? Szczególnie na emeryturze, a to właśnie tam król Hiszpanii Filip II wysłał na zasłużony odpoczynek dzisiejszego patrona, gdy po 10 latach ciężkiej wojskowej służby doszedł do stopnia gubernatora.
Miał zaledwie 30 lat, a wydawało mu się jakby przeżył ich dwa razy tyle. Bo też tyle różnych rzeczy wydarzyło się w jego dotychczasowym życiu. Dzieciństwo właściwie zakończyło się, gdy jako 8-latek stracił tatę. Edukacja miała zakończyć się na elementarnej szkole przy miejscowej fabryce. Fabryce, w której najszybciej jak to tylko możliwe podejmie pracę.
Gdzie możemy szukać wiedzy? Nie przepraszam, gdzie dzisiaj szukamy prawdziwej wiedzy? Jeszcze nie to, gdzie szukamy dzisiaj prawdziwego oświecenia? Na Dalekim Wschodzie, choć mamy je najczęściej pod nosem.
Gdyby spróbować chłodnym okiem przyjrzeć się żywotom świętych, to wydaje się, że mamy dwa typy ich miłośników. Pierwszy skupia się na podkreśleniu ich świętości w takim stopniu, żeby nikt nie miał wątpliwości, że dzisiejszy patron choć człowiek, to nie jest postacią z tego świata. I gdyby w duchu takiej narracji spojrzeć na dzisiejszego patrona to nie zabraknie nam materiału do opisu.
Dzisiaj zaczniemy od cudu. Bo to faktycznie jest rzecz niespotykana, że popularny internetowy serwis nie dość, że poświęca uwagę świętym, to jeszcze mimochodem umacnia cześć jakiej doznają. Cytuję : „Dwa szkielety liczą sobie ponad 1 700 lat i zdaniem naukowców należą do świętej Darii i Chryzanta - informuje serwis dailymail.co.uk.
Jedno jest pewne, dzisiejszy patron - "Garibaldi miłosierdzia" jak nazwał go papież Pius XI – żył w ciekawych czasach. Rewolucyjnych, niespokojnych, wydobywających z człowieka wszystko to, co tam głęboko ukryte. To, co dobre, ale też i to, co złe.
Podobno książka autorstwa dzisiejszego patrona jest trzecią najczęściej przepisywaną, tłumaczoną, komentowaną i drukowaną w literaturze światowej. Naprawdę.
To, że dzisiaj w pierwszej kolejności wspominany jest w całym Kościele św. Jan Paweł II, pozostaje poza wszelką wątpliwością. Tak samo jak i fakt, że życie i pontyfikat papieża-Polaka w pełni zasługują na przydomek Wielki. Jednak również dzisiaj wspominany jest liturgicznie także i inny człowiek, którego do chwały ołtarzy 22 października 1989 roku wyniósł nie kto inny tylko św. Jan Paweł II.
Alleluja i do przodu! Czy nie tak się często mawia w duchu filozofii sukcesu, która to filozofia zadomowiła się nawet w Kościele? Nie martw się. Alleluja i do przodu! Można też posłużyć się cytatem ze św. Teresy z Avila : "Solo Dios basta!" – Bóg sam wystarczy – albo, gdy napotkamy na trudności, powtórzyć za św. Ignacym Loyolą : "Ad maiorem Dei gloriam!" – to wszystko na większą chwałę Boga.
Towarzyszył św. Pawłowi bardzo krótko. Szybko też opuścił Pawła. Ale spisana przez niego Ewangelia weszła do biblijnego kanonu.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07