Na znaczenie modlitwy, poszukiwania prawdy i solidarności wskazuje w swoim kolejnym liście z Kijowa przełożony dominikanów na Ukrainie, o. Jarosław Krawiec.
O wojennej codzienności i kontrastach między nawet niezbyt odległymi od siebie miejscowościami pisze z Kijowa przełożony dominikanów na Ukrainie, o. Jarosław Krawiec OP.
O radościach i troskach odradzającego się życia na Ukrainie pisze w swoim kolejnym liście z Kijowa przełożony dominikanów w tym kraju. o. Jarosław Krawiec.
Po raz pierwszy w Mysłowicach obchodzono Dzień Świętego Marcina, patrona wielu zawodów, m.in. kapeluszników, kowali, krawców, tkaczy, podróżników, żołnierzy, a nawet żebraków.
Został nim o. Jarosław Krawiec OP, który od dwóch lat w Warszawie odprawiał comiesięczne msze dla rzymskich katolików z Ukrainy w języku ukraińskim.
Przez Lwów od samego początku wojny przewinęło się kilkaset tysięcy uchodźców. Miasto to jak dotąd nie było bombardowane, choć – tak jak każde inne na Ukrainie – jest zagrożone atakiem. Dlatego wciąż możliwe jest tutaj udzielanie pierwszej pomocy humanitarnej osobom przybywającym z miejsc, gdzie toczą się walki.
Czas Bożego Narodzenia, który na Ukrainie rozpoczyna się 25 grudnia, wraz ze świętami łacińskimi i trwa do 7 stycznia, kiedy to przyjście Zbawiciela obchodzą chrześcijanie wschodni, jest okresem modlitwy o pokój. Jest to zwłaszcza odczuwalne na wschodnich terenach tego kraju, gdzie od 2014 roku trwa konflikt zbrojny.
Czy zwykły krawiec o imieniu Ludwik i zwykła pobożna kobieta, na którą wołano Antonina, mogą stać się drogą, która zaprowadzi jakiegoś człowieka do chwały nieba?
Wojna na Ukrainie dotknęła nie tylko samych Ukraińców. Wielu studentów zagranicznych, z Charkowa, Zaporoża i innych miast musiało w trybie natychmiastowym szukać dróg ewakuacji.
Egzemplarz „Ewangelii 2022. Słowo na każdy dzień” znajdował się w plecaku na tylnym siedzeniu wojskowego samochodu, kiedy ukraiński żołnierz Jurij Bovt trafił pod rosyjski obstrzał. Jedna z kul, która mogła być śmiertelna, zatrzymała się jednak w środku książki. Żołnierz choć ranny, przeżył obstrzał i wdzięcznością opowiada o tym niezwykłym zdarzeniu.
redakcja@radioem.pl tel. 32/ 608-80-40sekretariat@radioem.pl tel. 32/ 251 18 07