Wieczorem planuje wycieczkę w góry, a rano nie można ściągnąć go z łóżka. Na rodzinnej naradzie głosował za wakacjami pod namiotem, a w dniu wyjazdu jest załamany, że będzie przez tydzień poza miastem. Najbardziej tęsknił za rówieśnikami, a teraz mówi, że to my nie mamy dla niego czasu. Nastolatek – złośliwy i robiący nam na przekór? A może najnormalniejszy w świecie, tylko my mamy problem, by go zrozumieć. -Problem interpretacyjny – dodaje neurobiolog i neurodydaktyk Marek Kaczmarzyk. -My uważamy, że nastolatek zmienił zdanie, nie był z nami szczery, okłamał nas - tymczasem problem leży gdzie indziej. To mózg nastolatka się zmienił.
Trudne cechy charakteru naszych bliskich seniorów widzimy, jak przez szkło powiększające. To, co kiedyś potrafili ukryć, co rozmywało się w wielości innych relacji, w których funkcjonowali, teraz zaskakuje, denerwuje, boli. Czy usprawiedliwiać seniora, który wbija kolejną szpilkę, szantażuje, oskarża? Czy wiek jest wystarczającą okolicznością, by brać na siebie wszystkie wymagania osób starszych?
Jechać na urlop tylko z najbliższą rodziną, a może umówić się na wspólny wyjazd z koleżanką z pracy, rodzeństwem albo teściową? Co warto przemyśleć, zanim podejmiemy decyzję i czy czas urlopu to dobry moment na eksperymentowanie - podpowiada psycholog Ilona Świerad.
Wakacje dla ducha? Jak zaplanować urlop uwzględniając życie duchowe ? Czy rekolekcje to pomysł dla każdego? A może sami zorganizujemy rekolekcje na miarę naszych potrzeb? Gościem programu będzie psycholog i psychoterapeuta ks. Wojciech Szychowski.
Wakacje doskonale - cel do osiągnięcia, czy niebezpieczne złudzenie? Jak zaplanować urlop, by uniknąć frustracji podpowie psycholog i psychoterapeuta Ewa Drop.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07