107,6 FM

17.09.2020 | Muzeum Śląskie - genius loci i podróż do świata plastyki nieprofesjonelnej

Kopalnia Węgla Kamiennego "Katowice", do roku 1936 nosząca nazwę "Ferdynand" jest celem naszej podróży. Ktoś powie, że przecież od 2015 mieści się tam siedziba Muzeum Śląskiego i Strefa Kultury. Oczywiście. Ale by oddać ducha tego miejsca nie zapominajmy o jego przemysłowej historii. Tym bardziej, że dziś wybieramy się do Galerii Plastyki Nieprofesjonalnej.

Muzeum Śląskie z lotu ptaka   Muzeum Śląskie z lotu ptaka
Michał Jędrzejowski

Razem z panią Sonią Wilk kierownik Działu Plastyki Nieprofesjonalnej szukamy odpowiedzi na pytanie, co to znaczy artysta nieprofesjonalny? Zapraszamy na spotkanie z niezwykłą twórczością Ewalda Gawlika, Pawła Wróbla i Erwina Sówki.

Z Sonią Wilk oglądając prace Pawła Wróbla w Muzeum Śląskim   Z Sonią Wilk oglądając prace Pawła Wróbla w Muzeum Śląskim
Galeria Plastyki Nieprofesjonalnej w Muzeum Śląskim   Galeria Plastyki Nieprofesjonalnej w Muzeum Śląskim

Najciekawsze cechy art brut omawiamy na przykładzie wystawy pt."Przypadki komunikacyjne". Sonia Wilk zachęca do wejścia w świat Leoša Wertheimera, Henryka Kondratowicza, Piotra Drożdżaka oraz Artura Waszczyńskiego.

Na wystawie "Przypadki komunikacyjne"   Na wystawie "Przypadki komunikacyjne"
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Muzealne czwartki

Muzealne czwartki  

Zapraszamy do odkrywania Muzeum Śląskiego - począwszy od spaceru przez katowicką Strefę Kultury, zwiedzania wystaw stałych, zatrzymania się przed wybitnymi obrazami, poznawania historii, recenzowania muzealnych wydarzeń, a także zaglądania do pracowni i magazynów i przede wszystkim do spotkania z ludźmi, których miłość do sztuki jest zaraźliwa!
Muzealne Czwartki - to pierwszy krok do tego, by zobaczyć więcej!
Dominika Szczawińska - zapraszam!