Areszt za prowadzenie auta - kobietom nie wolno

dodane 07.12.2014 19:45

PAP |

Dwie Saudyjki chciały wjechać do swojego kraju własnym samochodem.

Areszt za prowadzenie auta - kobietom nie wolno   Roman Koszowski /Foto Gość

Dwie Saudyjki, aresztowane niemal tydzień temu za złamanie obowiązującego w królestwie zakazu prowadzenia samochodu przez kobiety, mają spędzić za kratkami jeszcze 25 dni - poinformowali w niedzielę agencję AP bliscy działaczek.

Kobiety zostały zatrzymane na początku grudnia po wjeździe do Arabii Saudyjskiej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Obie wspierają oddolną kampanię przeciwko zakazowi uniemożliwiającemu Saudyjkom kierowanie autem, zainicjowaną w październiku 2013 roku. Na Twitterze w sumie śledzi je ponad 350 tys. osób.

25-letnia Ludżain al-Hathlul ma prawo jazdy wydane przez ZEA, sąsiadujące z Arabią Saudyjską. 30 listopada zamieściła w serwisie YouTube nagranie, na którym widać, jak wjeżdża kierowanym przez siebie samochodem do kraju. Gdy upierała się, aby umożliwiono jej wjazd, saudyjscy strażnicy graniczni skonfiskowali jej paszport; na granicy była przetrzymywana niemal przez dobę.

Jedna z działaczek kampanii przeciwko zakazowi, pragnąca zachować anonimowość, podkreśliła, że 25-latka "chciała pokazać, jakim absurdem jest fakt, że nie pozwala jej się wjechać do kraju własnym autem".

Na pomoc przetrzymywanej na granicy Hathlul przyjechała następnego dnia 33-letnia Majsa al-Amudi, która przywiozła koleżance jedzenie, wodę i koce.

Obie kobiety zostały wówczas aresztowane, najwyraźniej dlatego, że siedziały za kierownicą; nie wiadomo jednak, czy grożą im jakieś zarzuty kryminalne - poinformowała organizacja Human Rights Watch. Młodsza z kobiet trafiła do ośrodka poprawczego dla młodocianych, a starsza do aresztu. Obie były przesłuchiwane bez obecności prawnika, ale pozwolono im spotkać się z rodziną.

O przedłużeniu aresztu o 25 dni powiadomiła media siostra starszej z kobiet.

Konserwatywna Arabia Saudyjska z jej szczególnie surową, wahabicką interpretacją islamu utrzymuje zakaz w obawie przed "lubieżnymi zachowaniami", jakie może rzekomo wyzwolić prowadzenie samochodu przez kobiety. Zakaz jest wprawdzie nieformalny, ale prawa jazdy wydaje się tam wyłącznie mężczyznom. Podobnych obostrzeń nie ma w żadnym innym kraju świata muzułmańskiego, w tym u konserwatywnych sąsiadów Arabii Saudyjskiej nad Zatoką Perską.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ARABIA SAUDYJSKA, POLICJA, SPOŁECZEŃSTWO, ZATRZYMANIE, ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 K.U. 07.12.2014 23:39
Niezalogowany użytkownik I to jest niby taki nowoczesny kraj, a taką ciemnotę się tam praktykuje. Zaiste nieodgadnione są meandry ludzkiej glupoty i hipokryzji. Z tym zakazem chodzi o to, aby kobieta nie była zdolna do ucieczki z domu niewoli od wszechmożnego "pana i władcy". Wiem, że wielu logicznie myślących mężczyzn z Arabi Saudyjskiej jest przeciwnych absurdalnemu zakazowi i wsperają oni kobiety w ich proteście. Dziwny kraj, w którym kobieta może pilotowac samolot (i dobrze!), a nie może kierować samochodem. Drogie siostry jestem z Wami - ta głupota musi kiedyś się skończyć. Boże dzięki Ci, że że żyję w Polsce i kary mogę się spodziewać tylko za łamanie przepisów Kodeksu Drogowego a nie za korzystanie z nich.

wszystkie komentarze >