107,6 FM

Europa czeka na propozycje Grecji

Propozycja rozwiązania kryzysu związanego z Grecją może przyjść tylko ze strony rządu greckiego - mówił w poniedziałek w Warszawie minister finansów Francji Michel Sapin. Podobnego zdania jest minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.

"Czekamy na takie propozycje" - powiedział Sapin po spotkaniu ministrów finansów państw Trójkąta Weimarskiego (Polska, Niemcy, Francja), do którego doszło w poniedziałek w Warszawie.

Także Wolfgang Schaeuble zaznaczył, że w sprawie Grecji trzeba czekać na propozycje strony greckiej. Mogłyby się one pojawić podczas najbliższego szczytu Unii Europejskiej.

Zdaniem niemieckiego ministra finansów większość problemów może zostać rozwiązana, jeśli "krok po kroku będziemy szukać rozwiązań". Odpowiadając na pytanie dziennikarzy Schaeuble sugerował, że nie czuje się szczególnie dotknięty, tym że był jednym z negatywnych bohaterów greckiej kampanii referendalnej. Zaznaczył, że sytuacja w jakiej znalazła się Grecja jest "trudna przede wszystkim dla narodu greckiego".

Polski minister finansów Mateusz Szczurek podkreślił podczas wspólnej konferencji prasowej, że po wydarzeniach w Grecji "życie toczy się w Unii Europejskiej dalej". Spotkanie ministrów Trójkąta Weimarskiego, jak dodał, było zaplanowane jeszcze zanim doszło do greckiego referendum.

Według Szczurka wszyscy uczestnicy spotkania zgadzali się m.in., że protekcjonizm i izolacja nie są właściwą drogą w UE. "Ważne jest, żeby wyciągać wnioski z kryzysów i temu poświęcone były dzisiejsze spotkanie" - powiedział minister.

Jak dodał, podczas spotkania rozmawiano przede wszystkim o reformach instytucjonalnych UE, o "tym jak spowodować, by rekomendacje dla poszczególnych krajów były rzeczywiście implementowane", o Europejskim Funduszu Inwestycji Strategicznych, o współpracy banków krajowych trzech krajów, "o tych zmiana w regulacjach, które pomogą przyspieszyć inwestycje w Europie".

Szczurek poinformował, że tematem była także "trudna sprawa procesu budżetowego UE" i możliwe ułatwienia w corocznych negocjacji budżetowych. Ministrowie finansów rozmawiali także o przeciwdziałaniu unikania opodatkowania. "Muszę powiedzieć, że w pełni zgadzamy się w kwestiach podatkowych" - podkreślił minister.

Przyznał też, że "zbyt wiele czasu upłynęło" od ostatniego spotkania ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego. Do następnego spotkania ma dojść w Berlinie już na początku 2016 roku. "Warto rozmawiać, nawet jeśli nie zgadzamy się we wszystkich tematach" - przekonywał Szczurek.

Zadeklarował, że Polska jest i będzie "partnerem, który jest przewidywalny", nawet jeśli pozostaje poza strefą euro. "Partnerem, który nie podważa wartości wspólnoty, wartości integracji europejskiej, z której wszyscy razem czerpiemy" - przekonywał.

Do poprzedniego spotkania ministrów finansów, które odbyło się jeszcze w 2006 roku, nawiązał też Sapin. Zaznaczył, że informacji na jego temat musiał szukać aż w archiwach, a znalazł prawdopodobnie dlatego, że spotkanie odbyło się w Paryżu.

Zdaniem francuskiego ministra uczestnicy rozmów zgodzili się m.in., że nie ma opozycji między pogłębianiem strefy euro, a pogłębianiem UE. "Te trzy kraje powinny trzymać się razem" - podsumował z kolei Scheauble.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama