Dyrektorzy TVP złożyli dymisje

dodane 01.01.2016 18:20

PAP |

Dyrektorzy: TVP1 Piotr Radziszewski, TVP2 Jerzy Kapuściński, Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Tomasz Sygut oraz dyrektorka TVP Kultura Katarzyna Janowska złożyli dymisje, które zostały przyjęte przez prezesa TVP Janusza Daszczyńskiego.

Dyrektorzy TVP złożyli dymisje   Jakub Szymczuk /Foto Gość Siedziba TVP w Warszawie

Poinformowała o tym w piątek PAP rzeczniczka TVP Aleksandra Gieros-Brzezińska. Z pracy zrezygnowała również dyrektor personalna TVP Ewa Ger. Rzeczniczka nie chciała komentować powodów dymisji.

W czwartek Senat zaakceptował nowelę tzw. ustawy medialnej, która przewiduje wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia. Nowelizacja zakłada też zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych".

Od piątku 1 stycznia Program I PR emituje o każdej pełnej godzinie hymn Polski na zmianę z hymnem UE. "Emitując o pełnych godzinach Hymn Polski i Hymn Europy zamierzamy zwrócić uwagę naszych słuchaczy oraz opinii publicznej na zagrożenie pluralizmu i wolności słowa w mediach publicznych, które wprowadza wchodząca w życie nowelizacja ustawy medialnej" - pokreślił w informacji przesłanej PAP redaktor naczelny Jedynki Kamil Dąbrowa.

Wspólną krytykę planowanej reformy mediów publicznych zgłosili Reporterzy bez Granic, Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich, Europejska Federacja Dziennikarzy i Europejska Unia Nadawców. List ws. procedowanego projektu do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro wysłał wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Swoje zaniepokojenie reformą mediów wyraziła też przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović.

Zarzuty te odpierał wiceminister kultury ds. reformy mediów Krzysztof Czabański. Jak powiedział PAP, procedowane przepisy nie są sprzeczne z żadnymi regulacjami UE ani nie odbiegają od dotychczasowego, politycznego mechanizmu wyboru władz mediów.

"Po pierwsze jest to mechanizm polityczny, który od lat jest stosowany wobec polskich mediów publicznych, niezależnie od osłon i atrap budowanych przy okazji konkursów. Przez ostatnie kilka lat zawsze wychodziło tak, że w końcowym etapie tymi poszczególnymi mediami rządzili przedstawiciele PO, PSL i SLD, jakiego byśmy nie urządzili konkursu" - powiedział PAP Czabański.

Z kolei zarząd warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w swoim oświadczeniu zaprotestował przeciw "dążeniu do destabilizacji polskiego społeczeństwa poprzez dezinformację i budowanie fałszywego obrazu sytuacji społeczno-politycznej naszego kraju", zarówno w mediach publicznych, jak i prywatnych.

Nowela ustawy o radiofonii i telewizji czeka na podpis prezydenta.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MEDIA, PAP, POLSKIE RADIO, PRAWO, TVP

Przeczytaj komentarze | 12 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Brunhilda 02.01.2016 18:08
Niezalogowany użytkownik oczekuje rowniez od Gościa zmiany repertuaru, przede wszystkim nie korzystania ze skorumpowanego i służącego obcym służbom PAPu. Macie dość dobrych swoich własnych dziennikarzy którzy od czasu do czasu za przyzwoleniem cenzury lub samo-cenzury mogli wyprodukować coś katolickiego na lamach Goscia.
Plusów: 2 Utu 02.01.2016 14:51
Niezalogowany użytkownik Żegnamy ozięble!
Plusów: 2 odpowiedź 02.01.2016 12:41
Niezalogowany użytkownik Możesz być spokojny, Prezydent Duda strachliwy jest tylko według tychże mediów. Ustawę podpisze najpóźniej w poniedziałek rano.
Ci wszyscy dyrektorzy, którzy się zwolnili doskonale wiedzieli, że zwalczali wszelką wolność dziennikarską, zmuszając Polaków do odbioru wyłącznie "prawd" Gazety Wyborczej i Newsweeka.

Zwalniający się dyrektorzy wiedzieli, że muszą zostać zwolnieni za swą głęboko nieuczciwą pracę, więc postanowili tego uniknąć, udając że zwalniają się "w proteście", przeciw rzekomemu "zawłaszczaniu" mediów przez prawicę...

wszystkie komentarze >