107,6 FM

Polska opowie o totalitaryzmie

Ministerstwo Kultury powołało Ośrodek Badań nad Totalitaryzmem im. Witolda Pileckiego. Nowo powstała instytucja ma ożywić badania nad ludobójstwem niemieckim i sowieckim w Polsce oraz zająć się upowszechnianiem wiedzy o nim na świecie - pisze "Gazeta Polska codziennie"

"Na temat eksterminacji polskiej inteligencji powstała zaledwie jedna książka. Na temat ludobójstwa na Woli, podobnie - napisano dosłownie jedną pozycję. Badania na temat okupacji niemieckiej w Polsce praktycznie zamarły" - mówiła na konferencji inaugurującej działalność Ośrodka wiceminister kultury Magdalena Gawin.

Wyjaśniła, że idea powołania do życia ośrodka, którego patronem jest Rotmistrz Pilecki, ma na celu "przełamanie bariery informacyjnej i unaocznienie Europie Zachodniej, na podstawie rzeczywistych dokumentów, skali ludobójstwa, którego dokonano w okupowanej Polsce".

Zaznania oraz relacje polskich świadków ofiar zbrodni niemieckich i sowieckich będą systematycznie udostępniane na specjalnym portalu internetowym i tłumaczone na język angielski. Pierwsza partia tych zeznań może być dostępna już pod koniec roku.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama