107,6 FM

Św. Jadwiga łączy Polaków i Niemców

Abp Józef Kupny przyjął Minister ds. Kultury i Mediów Republiki Federalnej Niemiec. Rozmowa dotyczyła m.in. obchodów 750-lecia kanonizacji św. Jadwigi.

Przebywająca z wizytą na Dolnym Śląsku Monika Grütters, Pełnomocnik Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów została przyjęta w rezydencji biskupów wrocławskich przez abp. Józefa Kupnego. Rozmawiano m.in. o obchodach 750-lecia kanonizacji św. Jadwigi.

Metropolita wrocławski podkreślił, że w związku z tą rocznicą rok 2017 będzie przeżywany na Dolnym Śląsku jako Rok Jadwiżański, co – zdaniem hierarchy – jest o tyle warte zauważenia, że św. Jadwiga Śląska jest postacią, która łączy narody polski i niemiecki. Zachęcił przy tym panią minister do nawiedzenia bazyliki trzebnickiej. Monika Grütters przyznała, że wprawdzie nie dane jej było jeszcze odwiedzić Międzynarodowego Sanktuarium w Trzebnicy, jednak św. Jadwiga jest jej bardzo bliska, ponieważ patronuje ona głównemu kościołowi katolickiemu w Berlinie.

W dalszej części spotkania rozmawiano m.in. o Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie oraz w Kolonii, wpływie papieża Franciszka na Kościół w Europie. Niemiecka polityk interesowała się także jaką rolę odgrywa Kościół katolicki w codziennym życiu Polek i Polaków. Podkreśliła, że spacerując po Wrocławiu często spotykała się z osobami konsekrowanymi co dla niej – jako katoliczki – było niezwykle ważne. – To piękne, kiedy można zobaczyć habity na ulicach – mówiła z uśmiechem.

Ksiądz arcybiskup przyznał, ze największą rolę Kościół może odgrywać wówczas kiedy wiernie głosi Ewangelię. – Cieszę się kiedy Kościół staje się miejscem spotkania różnych środowisk i kiedy w Kościele mogą oni toczyć dialog na różne tematy – podkreślił hierarcha, dodając, że Kościół zawsze powinien być świadkiem niezmiennych wartości, pozostawiając sobie w ten sposób prawo do oceny moralnej konkretnych rozwiązań.

Na zakończenie wspomniano również o kardynale Bolesławie Kominku oraz o rocznicy Orędzia Biskupów Polskich do Biskupów Niemieckich. – Dla mnie i mojego ministerstwa niezwykle ważne jest promowanie takich właśnie historii – przyznała minister Grütters, dopowiadając, że w swojej pracy kładzie bardzo duży nacisk na to, by właśnie historia stawała się nauczycielką młodych pokoleń, ucząc wyciągania wniosków z przeszłości i unikania błędów popełnionych przez poprzedników.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama