CBOS: Którym politykom Polacy ufają najbardziej, a którym nie?

dodane 02.09.2016 14:42

PAP |

Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i Paweł Kukiz są liderami rankingu zaufania badania CBOS przeprowadzonego w sierpniu. Największą nieufność budzą Janusz Korwin-Mikke, szef MON Antoni Macierewicz, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

CBOS: Którym politykom Polacy ufają najbardziej, a którym nie?   Tytus Żmijewski /pap Selfie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent cieszy się 64 proc. zaufaniem (to wzrost o 2 pkt proc. w porównaniu z lipcem); premier ufa 55 proc. (wzrost o 1 pkt proc.); liderowi Kukiz'15 ufa 47 proc. ankietowanych (mniej o 1 pkt proc.). CBOS zauważa, że są to najlepsze dotąd oceny prezydenta i premier w tym rankingu.

Prezydentowi nie ufa 24 proc. badanych (bez zmian), a premier Szydło - 29 proc. (bez zmian). 25 proc. ankietowanych nie ufa liderowi Kukiz'15 (wzrost o 1 pkt proc.).

Najwięcej badanych - 54 proc. - nie ufa liderowi partii KORWiN Januszowi Korwin-Mikkemu (wzrost o 1 pkt proc.); ufa mu 18 proc. (spadek o 3 pkt proc.) Szefa MON - nie darzy zaufaniem 48 proc. ankietowanych (bez zmian); ufa mu 30 proc. (bez zmian). Prezesowi PiS nie ufa 47 proc. (bez zmian); ufa mu - 37 proc. (bez zmian). Liderowi PO Grzegorzowi Schetynie nie ufa 40 proc. respondentów (mniej o 1 pkt proc.); ufa - 20 proc. (bez zmian).

CBOS podkreśla, że w ocenach tych polityków nieufność wyraźnie przeważa nad zaufaniem.

Ministrowi sprawiedliwości, prokuratorowi generalnemu Zbigniewowi Ziobrze ufa 42 proc. badanych (bez zmian); nie ufa mu 36 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.).

Lider Nowoczesnej Ryszardowi Petru cieszy się zaufaniem 33 proc. ankietowanych (bez zmian); 29 proc. nie darzy go zaufaniem (mniej o 2 pkt proc.).

Szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka zaufaniem darzy 33 proc. (wzrost o 2 pkt proc.); nie ufa mu 24 proc. (bez zmian).

Takim samym zaufaniem cieszy się wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (wzrost o 1 pkt proc); nie ufa mu 26 proc. (bez zmian).

Nieco mniej, bo 32 proc. ankietowanych darzy zaufaniem wicepremiera i szefa resortu rozwoju Mateusza Morawieckiego (mniej o 1 pkt proc.); nie darzy go zaufaniem 11 proc. (bez zmian).

Szefowej ministerstwa pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej ufa 29 proc. badanych (bez zmian); nie ufa - 11 proc. (bez zmian). Szef MSZ Witold Waszczykowski cieszy się zaufaniem 28 proc. (spadek o 2 pkt proc.); nie ufa mu 20 proc. (mniej o 1 pkt proc.)

Także lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz darzony jest zaufaniem 28 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.); nie może cieszyć się zaufaniem - 13 proc. (bez zmian).

22 proc. ufa ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi (bez zmian); nie ufa mu 13 proc. (wzrost o 1 pkt proc.)

21 proc. ufa wicepremierowi, ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego Piotrowi Glińskiemu (spadek o 2 pkt proc.); 19 proc. badanych mu nie ufa (wzrost o 1 pkt proc.).

Tyle samo badanych ufa minister edukacji Anny Zalewskiej; nie ufa jej 13 proc. (brak pomiaru w lipcu).

20 proc. darzy zaufaniem marszałka Senatu Marka Kuchcińskiego (wzrost o 1 pkt proc.); 18 proc. mu nie ufa (bez zmian).

Najmniej rozpoznawanemu w badaniu marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu ufa 16 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.); nie ufa mu 11 proc. (to więcej o 1 pkt proc.)

13 proc. darzy zaufaniem szefa SLD Włodzimierza Czarzastego (spadek o 1 pkt proc.); 19 proc. mu nie ufa (wzrost o 2 pkt proc.)

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 17-25 sierpnia na liczącej 1033 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CBOS, PAP, PARTIE, POLITYKA, PREZYDENT, SONDAŻ

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 04.09.2016 20:34
Niezalogowany użytkownik przeciez widac,ze przyznal sobie premie za "dobra zmiane" czyli koryto+
Plusów: 2 Gość 03.09.2016 12:23
Niezalogowany użytkownik Minister Szyszko przyznał kolejną dotacje uczelni o. Rydzyka na której sam jest wykładowcą. Co na to godna zaufania pani premier ?
Plusów: 1 Gość 03.09.2016 07:06
Niezalogowany użytkownik a czy to nie niezlomny prezydent Duda przed narodem uroczyscie przysiegal stac na strazy Konstytucji majac juz plan deptania tej przysiegi i nawet wysmarowal 9 lat temu dokument jak bedzie Konstytucje deptal? Czy to nie prezydent Duda obiecal w ciagu 3 miesiecy pomoc frankowiczom? Czy nie prezydent Duda obiecal 8 tys wolne od podatku? Czy to nie prezydent Duda obiecal do roku przywrocic stare emrytury...przeciez wprost adwersarze mowili,ze jego obietnice to klamstwa bo Polska nie ma na to pieniedzy i pamietasz co prezydent Duda wtedy im mowil? A moze Ty nierozumiesz co to jest obietnica, klamstwo czy prawda? A moze ja niezauwazylem kiedy prezydent Duda spelnil te obietnice?
Plusów: 4 Gość 02.09.2016 21:22
Niezalogowany użytkownik Moźe i po piwku ale Ci co ufają PAD to po niezłych dopalaczach chyba

wszystkie komentarze >

Reklama