Watykan wyjaśnia sytuację w zbuntowanej diecezji Ahiara

dodane 19.02.2018 16:35

KAI |

Odpowiedzialna za Kościoły lokalne na terenach misyjnych Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów opublikowała dzisiaj oświadczenie w związku z sytuacją w nigeryjskiej diecezji Ahiara. Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich mianowanego ponad 5 lat temu jej ordynariusza, bpa Petera Ebere Okpaleke, a jednocześnie podziękował mu za jego miłość do Kościoła. Jak wiadomo pochodził on z innego plemienia niż dominujące na tym obszarze. Jednocześnie jej administratorem apostolskim sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis mianował ordynariusza diecezji Umuahia, Luciusa Iwejuru Ugorji.

Watykan wyjaśnia sytuację w zbuntowanej diecezji Ahiara   Roman Koszowski /Foto Gość Watykan

Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów poinformowała, że Ojciec Święty, zgodnie z wydanymi w czerwcu i lipcu 2017 roku instrukcjami otrzymał 200 listów od poszczególnych kapłanów diecezji Ahiara, w których wyrazili jemu posłuszeństwo i wierność. Jednak niektórzy księża wskazywali na swoje trudności psychologiczne współpracy z biskupem po latach konfliktu. Biorąc pod uwagę ich skruchę, Ojciec Święty postanowił nie nakładać sankcji kanonicznych i poinstruował Kongregację Ewangelizacji Narodów, aby odpowiedziała na każdy z listów. W związku z tym Kongregacja wezwała każdego kapłana, aby zastanowił się nad poważnymi szkodami wyrządzonymi Kościołowi Chrystusowemu i wyraziła nadzieję, że w przyszłości już nigdy nie powtórzą tak nieuzasadnionych działań przeciwko biskupowi, który został mianowany zgodnie z prawem przez Papieża.

„Ojciec Święty jest wdzięczny wszystkim wiernym: kapłanom, zakonnikom i świeckim, którzy okazali bliskość Jego Ekscelencji, bpowi Okpaleke i wspierali go swoimi modlitwami. Jest także wdzięczny biskupom Konferencji Episkopatu Nigerii za wsparcie udzielone ich bratu biskupowi, któremu przekazuje specjalne błogosławieństwo apostolskie” – czytamy w komunikacie.

Papież Franciszek podziękował również kardynałowi Johnowi Onaiyekanowi, który przez minione 5 lat pełnił posługę jako administrator apostolski oraz przewodniczącemu Konferencji Episkopatu, arcybiskupowi Ignace Kaigamie a także metropolicie Owerri, abp. Anthony Obinnie , za wysiłki podjęte w celu rozwiązania tej żałosnej sytuacji. „Na razie Ojciec Święty nie zamierza mianować nowego biskupa w Ahiara, ale zastrzega sobie prawo do dalszej szczególnej troski o tę diecezję, wyznaczając nowego administratora apostolskiego, Sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis, w osobie bpa Luciusa lwejuru Ugorji, biskupa diecezji Umuahia, któremu udziela wszystkich uprawnień zarezerwowanych dla ordynariusza. Ojciec Święty, towarzysząc modlitwą w tej nowej fazie życia Kościoła w Ahiara ma nadzieję, że dzięki nowemu administratorowi apostolskiemu Kościół lokalny odzyska witalność i nigdy więcej nie dozna takich działań, które tak bardzo ranią Ciało Chrystusa” – czytamy w komunikacie Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 8 Bartosik 19.02.2018 20:39
Niezalogowany użytkownik Trochę pogmatwane, więc mam pytanie, może ktoś się lepiej orientuje - czy bp Okpaleke był w końcu biskupem tej diecezji (z kanonicznym objęciem - wiem, że ingresu nie było, ale może odpowiednie procedury były), czy był przez te 5 lat tylko "nominatem"?
Plusów: 16 gość 19.02.2018 18:00
Niezalogowany użytkownik Którego biskupa ludność miejscowa nie chciała? Czy tego , który był tam 5 lat, czy nowego mianowanego przez Franciszka w zeszłym roku? Tekst jest tak napisany, że nie wiadomo o co chodzi?

wszystkie komentarze >