Oaza Rodzin - tropem Maryi

dodane 12.03.2018 14:14

Urszula Rogólska

zobacz galerię 

Nie bez przyczyny miejscem wielkopostnego spotkania Domowego Kościoła stał się kościół Matki Bożej Bolesnej na osiedlu Brzeszcze w Jawiszowicach.

Oaza Rodzin - tropem Maryi   Urszula Rogólska /Foto Gość Zofia i Adam Jaroszowie - para diecezjalna Domowego Kościoła

Małżeństwa z kręgów Domowego Kościoła rejonu oświęcimskiego, z parą rejonową: Dorotą i Markiem Laskami oraz duszpasterzami parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach-Os. Brzeszcze, gościli Wspólnoty Oazy Rodzin z całej diecezji podczas Wielkopostnego Dnia Skupienia. Razem z nimi byli - para diecezjalna Zofia i Adam Jaroszowie, ks. Jacek Moskal - diecezjalny moderator DK, moderatorzy rejonowi i parafialni.

  Urszula Rogólska /Foto Gość Małżonkowie w Jawiszowicach-Os. Brzeszcze

Tematem spotkania było "Oddanie się Niepokalanej", która jest patronką całego Ruchu Światło-Życie. Małżeństwa uczestniczyły w Drodze Krzyżowej, inspirowanej nauczaniem Jana Pawła II o rodzinie, wysłuchały konferencji tematycznej ks. Jacka Moskala, adorowały Najświętszy Sakrament, uczestniczyły w Eucharystii, a na finał spotkały się na Agapie. Tradycyjnie złożyły także jałmużnę, która zostanie przeznaczona na pomoc małżeństwom z niższymi dochodami w wyjeździe na wakacyjne rekolekcje .

Kiedy rodzice przeżywali swoje spotkanie w kościele, dla ich dzieci specjalne zajęcia w salce prowadziła diakonia wychowawcza.

  Urszula Rogólska /Foto Gość Dorota i Marek Laskowie z dziećmi, byli gospodarzami jawiszowickiego spotkania

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę w życiu Kościoła, parafii, odgrywa rodzina. A szczególnie te rodziny, które działają Domowym Kościele. Domowy Kościół to jeden z fundamentów całej działalności duszpasterskiej i ewangelizacyjnej - mówił małżonkom ks. Eugeniusz Burzyk, proboszcz jawiszowickiej parafii, witając ich w imieniu swoim i ks. Tomasza Łaty, opiekuna Oazy Rodzin w parafii.

- Jesteśmy w wyjątkowym miejscu - u Matki Bożej Bolesnej, w okresie Wielkiego Postu i tutaj będziemy rozważać jakim Ona jest dla nas wzorem. Chcemy się nim zachwycić, bo to wzór fenomenalny - nie tylko dla kobiet, ale każdego z nas, bez względu na wiek i na płeć - mówili Zofia i Adam Jaroszowie.

Podczas konferencji, ks. Jacek Moskal zaprosił do wysłuchania fragmentu Ewangelii św. Łukasza o Zwiastowaniu i na jego podstawie rozważania tego, co znaczy być Jej oddanym, Jej oddaną.

  Urszula Rogólska /Foto Gość Ks. Jacek Moskal moderator diecezjany Domowego Kościoła

- Ona z nami jest tu i teraz - obecna z Kościołem, w Kościele, otaczająca swoją matczyną miłością każdego z nas. Strzeże i pilnuje każdego i każdej z nas - mówił duszpasterz. - Oddać się Jej znaczy nic innego, jak żyć według tej samej drodze, która Ona szła.

Ks. Moskal podkreślił, że tajemnica Zwiastowania pokazuje, iż Bóg chce wchodzić w naszą codzienność, tak, jak wszedł w szarą codzienność Maryi w Nazarecie - nic nieznaczącej wiosce. - Być oddanym, to pozwolić Bogu wejść w taką tajemnicę codzienności. To już nie dzielić czasu na czas w kościele i w pracy, na to co pobożne i co niepobożne - mówił ks. Moskal.

  Urszula Rogólska /Foto Gość Małżeństwa przygotowały Drogę Krzyżową w oparciu o nauczanie Jana Pawła II o rodzinie

Być Jej oddanym to także uczyć się odczytywać obecność Boga w tym, co jest nieważne, co małe, niepozorne. To także wchodzić w tajemnicę zachwytu Boga nad sobą. Anioł mówi Maryi: raduj się, bądź pozdrowiona, jesteś pełna łask, pełna wdzięku, podobasz się Panu, Bóg jest Tobą zachwycony, Pan jest z Tobą, jesteś błogosławiona czyli szczęśliwa.

- Bóg się mną zachwyca, to znaczy, że mnie kocha. Bóg sobie radzi z naszych grzechem - on nie zmienia Jego spojrzenia miłości na ciebie - podkreślał duszpasterz, zachęcając do patrzenia na siebie oczami Boga. Bo być oddanym Maryi, to też być człowiekiem prawdziwej radości z bycia kochanym, kochaną przez Boga.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.