107,6 FM

Dobrze napomnieć oznacza pomóc

Wyrzuć najpierw belkę ze swego oka. Mt 7,5

Wyrzuć najpierw belkę ze swego oka. Mt 7,5

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą.

Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku? Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, podczas gdy belka tkwi w twoim oku? Obłudniku, usuń najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata».


Umiejętne napominanie jest trudne. Zazwyczaj albo boimy się napomnieć, albo napominamy za dużo i w niewłaściwy sposób. To dlatego Pan Jezus z wyjątkowym naciskiem uczy nas napominania – używając słowa „obłudniku”. Dobrze napomnieć oznacza pomóc. I to jest odruch miłości wymieniony pośród uczynków miłosierdzia. Jego podstawową cechą musi być zatem wysiłek i szczerość intencji, bo wytykanie innym tego, czego nie dostrzega się we własnym życiu, jest po prostu hipokryzją. Belka we własnym może nie uwierać tak bardzo, jak drzazga w oku brata. Ostatecznie jednak zawsze powoduje ślepotę, co zaburza ogląd sytuacji. Warto z pokorą pomyśleć o swoich własnych grzechach, zanim zacznie się piętnować cudze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • albert
    25.06.2018 08:24
    Co Pan Jezus chce nam powiedzieć mówiąc o belce i drzazdze w oku? Belka i drzazga w oku oznacza mijanie się z prawdą. Ta belka i drzazga w naszym oku oznacza nieprawdę funkcjonującą w naszej świadomości. Aby komuś doradzać, czy go pouczać, najpierw musimy sprawdzić, czy sami stoimy w prawdzie. Natomiast osądzanie kogoś, polega na podsumowywaniu kogoś jako osoby. Najdrastyczniejszym osądzaniem jest skazywanie kogoś na śmierć. Osądzać możemy poszczególne czyjeś czyny , a nie osobę jako całość. Poza tym sądzenie powinno ograniczać się do określenia, na ile doszło do niesprawiedliwości i co należy zrobić, aby tą niesprawiedliwość naprawić. Do osądzania ma prawo tylko Bóg, bo tylko Bóg zna całą prawdę o danej osobie.
    doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter