Arcybiskup Paderborn zezwala na interkomunię w niektórych przypadkach

dodane 03.07.2018 10:11

KAI |

Arcybiskup Paderborn Hans-Josef Becker zezwala w niektórych przypadkach na udzielanie Komunii ewangelickim partnerom w mieszanych katolicko-ewangelickich małżeństwach - poinformowała niemiecka gazeta „Westfalen Blatt”. Arcybiskup w rozmowie z gazetą podkreślił, że "nie oznacza to jednak zgody na powszechne przyjmowanie Komunii na życzenie".

Arcybiskup Paderborn zezwala na interkomunię w niektórych przypadkach   Karl-Michael Soemer Abp Hans-Josef Becker

„Na spotkaniu rady kapłańskiej archidiecezji Paderborn 27 czerwca 2018 podałem moją interpretację i sformułowałem oczekiwanie, aby wszyscy księża w archidiecezji Paderborn zaznajomili się z wyznaczonym kierunkiem i działali duszpastersko w sposób odpowiedzialny” - powiedział arcybiskup i dodał: „Nie jest to jednak związane z ogólnym dostępem do Komunii eucharystycznej”.

Pod koniec czerwca biskupi niemieccy opublikowali wytyczne na temat interkomunii. W specjalnym komunikacie prasowym Rada Stała niemieckiego episkopatu podkreśliła, że „tekst nie ukazuje się jako dokument episkopatu”, lecz ma służyć „w orientacji duszpasterskiej poszczególnym biskupom”.

Publikacja poprzedniego dokumentu niemieckiego episkopatu na ten sam temat została zablokowana przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

Dokument nosi tytuł „Kroczyć z Chrystusem – Na tropie jedności. Małżeństwa łączące wyznania i wspólny udział w Eucharystii”. Na 39 stronach czytamy, że ponad 40 procent małżeństw zawartych kościelnie w Niemczech to związki małżonków pochodzących z różnych wyznań chrześcijańskich. Powołując się na nauczanie Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, a także na Kodeks prawa kanonicznego, niemieccy biskupi poddają pod rozwagę możliwość udzielania Komunii św. w nagłych przypadkach również ewangelickim wiernym. Na opublikowanym dziś dokumencie nie ma jednak logo niemieckiego episkopatu, nie ma też podpisu biskupów.

W informacji dla prasy Rada Stała niemieckiego episkopatu napisała dziś, że nie jest to publikacja episkopatu, ponieważ problematyka dotyka całego Kościoła powszechnego. Jest to jedynie orientacja duszpasterska, która pozostaje w gestii poszczególnych biskupów. Zebrani ordynariusze niemieckich diecezji podkreślili, że „wspólnota eucharystyczna i wspólnota Kościoła stanowią jedność”. W opublikowanym dziś dokumencie próbują oni udzielić pomocy w trudnych decyzjach w „duszpastersko prowadzonych pojedynczych przypadkach” małżeństw mieszanych, „które mają poważną duchową potrzebę przyjęcia Eucharystii”.

Biskupi piszą też, że skierowany do nich list Kongregacji Nauki Wiary z 25 maja „zawiera wskazówki i pole do interpretacji”. Są oni jednak gotowi do współpracy z papieżem i Stolicą Apostolską.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| INTERKOMUNIA

Przeczytaj komentarze | 15 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Kat 08.07.2018 18:10
Niezalogowany użytkownik Wygląda na to , że idea duchowego ojcostwa Boga i braterstwa wszystkich ludzi , powoli przebija się do świadomości, również biskupów.
Plusów: 2 ygygy 04.07.2018 01:43
Niezalogowany użytkownik A ja uważam, że jest to konsekwencja nie zażegnania schizmy w Kościele Katolickim. Bo reformacja i powstanie kościołów protestanckich w różnych odmianach jest niczym innym jak schizmą, a z czasem protestanci osiągnęli poziom heretyków. W samym zaś KK zapomniano czym jest Komunia Święta? Jest to znak wspólnego świadectwa wiary w łączności z lokalnym biskupem i biskupem Rzymu. W jaki sposób protestanci wyrażają wspólnotę wiary przy jednocześnie innym rozumieniu istoty Eucharystii???
Plusów: 5 lens 03.07.2018 23:27
Niezalogowany użytkownik Czyli mimo wspaniałej otwartej i światłej postawy biskupów niemieckich w ciągu zaledwie 20 lat nastąpił spadek liczby praktykujących katolików z 41% do 10%. Fiu fiu. Najważniejsze, że hajs się zgadza. Do czasu.
Plusów: 1 Alexy Neudorf 03.07.2018 20:52
Niezalogowany użytkownik Jak już chcesz statystyki to proszę. W Niemczech jest 24 mln. katolików z tego w niedzielnej mszy uczestniczy 2,4 mln osób, podatek kościelny wyniósł 6,2 mld euro katolicki kościół opuściło 181 tys. osób w tym przeszło 13 tys. Polaków, którzy myślą że ich rodzinna parafia się o tym nie dowie, ok. 9 tys. osób wróciło do kościoła katolickiego. Trzeba dodać że osoby uczestniczące w niedzielnej mszy św. w Polsce to w tej chwili 36,7% w Niemczech 20 lat temu było 41% co oznacza że nawet w państwie wyznaniowym liczba wierzących będzie spadać. Co do wieku ludzi uczestniczących w nabożeństwach to nie musisz patrzeć na Niemcy tylko na polskie kościoły. Gdyby tak w Polsce na dodatek obowiązywał przymusowy podatek kościelny który wynosi w Niemczech 9% podatku od pracy to nie chciałbym znać tej polskiej statystyki kościelnej. Po za tym kościół to nie liczby wierzących a ich jakość.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl