publikacja 04.07.2018 21:00
Gośćmi panelu dyskusyjnego z młodzieżą w ramach Festiwalu Życia byli Janina i Jan Dudowie, rodzice prezydenta RP.
Na początek goście zauważyli, że ich wizyta w Kokotku przypada w ważnym dla nich dniu. - 4 lipca 1968 roku spotkaliśmy się po raz pierwszy, czyli dzisiaj mamy taką 50. rocznicę spotkania. I cieszymy się, że ten dzień możemy spędzić z wami - powiedziała Janina Milewska-Duda.
- Nie jesteśmy fachowcami, nie rościmy sobie prawa do pouczania w zakresie wychowania - zastrzegli na wstępie, proponując, żeby spotkanie było po prostu rozmową, refleksją i wymianą myśli.
- Zawsze dużo rozmawialiśmy wśród znajomych o wychowaniu, bo uważaliśmy, że jest ono najważniejszym zadaniem człowieka w życiu - powiedział Jan Duda. - Trzeba pamiętać, że nasza rola, czyli rodziców, polega nie na tym, żeby ukształtować człowieka, ale pomóc mu w tym ukształtowaniu. W taki sposób, żeby był zbawiony. A najlepiej służy mu to, co jest zapisane w Dekalogu. I jeżeli żyje tak, żeby podobać się Panu Bogu, to jest szczęśliwy. To był nasz główny przekaz w wychowaniu - zauważył.
- Nie ma przepisu na sukces wychowawczy - przekonywali Janina i Jan Dudowie Mira Fiutak /Foto Gość
Prof. Jan Duda wielokrotnie wyjaśniając kwestie wychowania, powoływał się na bliską młodzieży terminologię i pojęcia z dziedzin, którymi zajmuje jako informatyk i programista. Jego żona z kolei jest chemikiem, oboje pracują w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.
Podkreślali, że w życiu ważna jest odwaga i tej odwagi chcieli nauczyć swoje dzieci. Przekonywali, jak istotne jest pozwolić dzieciom realizować się po swojemu, czuwając tylko z boku. - W spornych kwestiach często powtarzałem: „Nie mówię, że mam rację, przedstawiam opcję człowieka dojrzałego”. W kontekście społecznym najważniejszą rzeczą w wychowaniu jest odpowiedzialność za siebie i za to, co się robi - podkreślił Jan Duda.
Zachęcali młodych uczestników Festiwalu Życia do szukania swojego powołania. Przestrzegali przed pozostawianiem rodzicielstwa na ostatnim miejscu w hierarchii spraw, po karierze zawodowej i życiowej stabilizacji.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07