Kowalczyk: Budowa zamku na terenie Puszczy Noteckiej będzie skontrolowana

dodane 10.07.2018 10:20

PAP |

Budząca kontrowersje budowa na terenie Puszczy Noteckiej będzie skontrolowana - zapowiedział we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że "kontrola ruszy już dziś".

Kowalczyk: Budowa zamku na terenie Puszczy Noteckiej będzie skontrolowana  

Według medialnych doniesień budynek powstający na wyspie na jeziorze Stobnica, w sercu Puszczy Noteckiej, ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji i będzie miał kilkudziesięciometrową wieżę. W obiekcie znaleźć się ma blisko 50 mieszkań; na stałe w budynku mieszkać ma ok. 100 osób i 10 osób obsługi. Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T., której prezesem jest Dymitr Paweł Nowak.

"W ostatnich dniach media obiegła informacja o powstającej na wyspie w sercu Puszczy Noteckiej kontrowersyjnej budowli. Podnoszony jest także fakt, że zezwolenie na realizację tej inwestycji wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie MŚ.

"W związku z pojawiającymi się kontrowersjami poleciłem Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania tej decyzji. Ochrona polskiej przyrody jest kwestią nadrzędną i dlatego wszelkie postępowania w takich sprawach powinny być prowadzone w sposób przejrzysty i niepozostawiający pola do żadnych wątpliwości" - podkreślił cytowany w komunikacie resortu środowiska minister Kowalczyk.

Jak wskazał resort, "decyzja poznańskiego RDOŚ, w której stwierdzono, że przy zachowaniu nałożonych warunków realizacji przedsięwzięcia nie powinno ono znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000, została wydana w kwietniu 2015 r. na podstawie m.in. przedstawionego przez inwestora raportu".

Jak podały media, jednym z autorów raportu jest prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który zasiada w radzie fundacji Fauna Polski wraz z ojcem inwestora.

"Kontrola rozpocznie się już dziś. Liczę na to, że jej wyniki dadzą jednoznaczną odpowiedź co do przebiegu procedury wydania decyzji, umożliwiającej budowę" - zaznaczył Kowalczyk.

Według resortu rozpoczynająca się kontrola ma wyjaśnić przebieg postępowania przed RDOŚ w Poznaniu i "dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie o przebieg procesu wydawania decyzji w tej sprawie".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PUSZCZA NOTECKA, BUDOWNICTWO, EKOLOGIA, GOSPODARKA, KOWALCZYK, , PAP

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Ten pseudozamek w Puszczy Noteckiej należy ROZEBRAĆ, i to na koszt inwestora, urzędników, którzy wydali zgody budowy w puszczy. Kosztami rozbiórki przydałoby się też przede wszystkim obciążyć ekologów, bo oni rzekomo "pracują dla idei, a nie dla pieniędzy". Prawda o "ekologach" jest taka, że gdy nie dostają kasy, to atakują nawet za ratowanie Puszczy Białowieskiej, ale gdy otrzymują środki finansowe, to budowa pałacu, czy zamku w śrdku puszczy zupełnie im nie przeszkadza! Ekolodzy po raz kolejny udowadniają, że są nie ekologami, tylko Eurologami (Euro w rozumieniu waluty)...
Plusów: 0 Gość 10.07.2018 13:02
Niezalogowany użytkownik Jeżeli budowa już jest w zaawansowanym stadium, to lepiej pozwolić ją dokończyć, niż wstrzymać. Wstrzymanie budowy i tak już nic nie zmieni.

wszystkie komentarze >