107,6 FM

Oto jak ważne jest zrozumienie słowa o królestwie

Do każdego, kto słucha słowa o królestwie, a nie rozumie go, przychodzi Zły i porywa to, co zasiane jest w jego sercu. Mt 13,19

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Posłuchajcie przypowieści o siewcy. Do każdego, kto słucha słowa o królestwie, a nie rozumie go, przychodzi Zły i porywa to, co zasiane jest w jego sercu. Takiego człowieka oznacza ziarno posiane na drodze.

Posiane na grunt skalisty oznacza tego, kto słucha słowa i natychmiast z radością je przyjmuje; ale nie ma w sobie korzenia i jest niestały. Gdy przyjdzie ucisk lub prześladowanie z powodu słowa, zaraz się załamuje.

Posiane między ciernie oznacza tego, kto słucha słowa, lecz troski doczesne i ułuda bogactwa zagłuszają słowo, tak że zostaje bezowocne.

Posiane wreszcie na ziemię żyzną oznacza tego, kto słucha słowa i rozumie je. On też wydaje plon: jeden stokrotny, drugi sześćdziesięciokrotny, inny trzydziestokrotny».


Oto jak ważne jest zrozumienie słowa o królestwie, słowa, które zasiewa Pan w ludzkim sercu. Na słowo nierozumiane czyha bowiem Zły... Wina może tu być, z grubsza, dwojaka: po stronie tych, których zadaniem jest uczynić słowo Pana zrozumiałym, albo po stronie słuchacza, jego leniwego serca. W każdym razie jak ważny w sprawach wiary i Bożego królestwa jest rozum oraz rozumność, rozumienie. Bez nich Zły ma łatwiejszy dostęp do zasianego słowa. Do czego człowiek używa rozumu? Do pomnażania kasy i wygody życia? Do budowy lodówki, odrzutowca, komputera? Do zgłębiania spraw duchowych, niematerialnych, Bożych?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gabriela
  27.07.2018 12:16
  Rozum służy też do odróżniania i odsiewania ziarna od plew, czyli prawdy, którą jest Bóg, od "prawdy" złego, którą jest przewrotność. Ktokolwiek by ją za prawdę podawał.
  doceń 1
 • albert
  27.07.2018 17:34
  W rozumieniu słów Jezusa bardzo ważny jest stosunek słuchacza do nich. Najlepszy stosunek do Słowa Bożego ma człowiek, który w sprawiedliwości zdobywa środki do życia, bo wtedy docenia trud i krzywdę innych osób, oraz najlepiej rozumie słowa Jezusa, bo one są precyzyjną odpowiedzią na pragnienia ludzkiego serca, które ma dobrą wolę.
  doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.